Προβάδισμα πρόκρισης για την Μπάγερν Μονάχου, 1-0 τη Λιόν στην Allianz Arena

Η Μπάγερν Μονάχου πήρε προβάδισμα πρόκρισης για τον τελικό του Champions League. Οι βαυαροί επικράτησαν με 1-0 της Λιόν στην Allianz Arena χάρη σε γκολ του Αριεν Ρόμπεν και καλούνται να... μην χάσουν στον επαναληπτικό του Ζερλάν την ερχόμενη Τρίτη (27/4) για να σφραγίσουν το εισιτήριο για το Σαντιάγκο

Μπερναμπέου. Με 10 παίκτες ολοκλήρωσαν τον αγώνα οι δύο ομάδες, με τους Ριμπερί και Τουλαλάν να παίρνουν πρόωρα τον δρόμο για τα αποδυτήρια.

Πίεση η Μπάγερν, οι λιονέ τη μεγάλη στιγμήΟι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά, με τους λιονέ να περνούν ένα δύσκολο πρώτο 20λεπτο. Ο Σβαϊνστάιγκερ είδε το σουτ του στο 13ο λεπτό να περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι, ενώ άλλη μια καλή προσπάθεια του Ριμπερί στο 17` πέρασε λίγο άουτ.

Οι βαυαροί συνέχιζαν να πιέζουν, με τον Ολιτς να στέλνει από ευνοϊκή θέση την μπάλα άουτ, αλλά η καλύτερη στιγμή στο πρώτο μισάωρο ανήκει στη Λιόν με το δυνατό σουτ του Εντερσον έπειτα από κόρνερ του Πιάνιτς  να κοντράρει στον Ντεμικέλις και να καταλ