Προβλημάτισε η Αγγλία στο τελευταίο της φιλικό ενόψει Παγκοσμίου Κυπέλλου, παρά τη νίκη με 2-1 επί της Ιαπωνίας

Η Εθνική Αγγλίας πήρε τη νίκη με 2-1 επί της Ιαπωνίας στην τελευταία της φιλική αναμέτρηση στην Αυστρία πριν ταξιδέψει στη Νότιο Αφρική, αλλά προβλημάτισε με την εμφάνισή της ενόψει Παγκοσμίου Κυπέλλου. Και τα δύο γκολ των Λιονταριών ήταν αυτογκόλ, αφήνοντας τον Φάμπιο Καπέλο προβληματισμένο λίγο πριν την ανακοίνωση της τελικής 23άδας, με τον Στίβεν Τζέραρντ να νιώθει ξανά ενοχλήσεις στα τελευταία λεπτά.

Οι άγγλοι δεν μπήκαν καλά στην αναμέτρηση και μόλις στο 6ο λεπτό το πλήρωσαν όταν μετά την εκτέλεση

κόρνερ του Γιασουχίτο Εντο ο Μάρκους Τούλιο Τανάκα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η Ιαπωνία είχε καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας, αλλά ο Φρανκ Λάμπαρντ θα μπορούσε να φέρει το ματς στα ίσα στο 55`, όμως είδε τον Καβασίμα να αποκρούει την μπάλα στο πέναλτι που εκτέλεσε για χέρι του Χόντα στην απευθείας εκτέλεση φάουλ του άσου της Τσέλσι.

Τελικά, ήταν ο... Τούλιο Τανάκα που έκανε το 1-1 στο 70`, στέλνοντας άθελά του την μπάλα στα δίχτυα έπειτα από προσπάθεια το