Προβλημάτισε ο Παναθηναϊκός

18:01 1/5/2013 - Πηγή: Sport.gr
Δεν έπεισε ο Παναθηναϊκός στο φιλικό επί κυπριακού εδάφους, όπου αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2 με την Ομόνοια τη Μ. Τετάρτη (1/5). Οχτώ μέρες πριν το μπαράζ με την Skoda Ξάνθη στη Νέα Σμύρνη, οι πράσινοι προβλημάτισαν, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, όπου η είσοδος του Βελάσκες στο παιχνίδι αντί του Τριανταφυλλόπουλου
δημιούργησε πολλά κενά, με την ομάδα του Τόνι Σαβέφσκι να πετυχαίνει δύο γκολ-δώρα από τον Βενεζουελάνο και να χάνει κι άλλες ευκαιρίες, που χάρη στον Κοτσόλη δεν μετατράπηκαν σε άλλα τέρματα. Εξαιρετικός ο έμπειρος γκολκίπερ, πολύ καλός ο Λαγός που έπαιξε σε ρόλο κόφτη και σκόραρε κιόλας, κινητικός ο Μπαρμπαρούσης που είχε ανοίξει το σκορ για τον ΠΑΟ. Ανησυχία για τον τραυματισμό του Ιμπραϊμ Σισοκό στον ώμο...Ο Γιάννης Βονόρτας παρέταξε τους πράσινους με  4-3-3 και τους Καρνέζη στην εστία, Σπυρόπουλο, Τριανταφυλλόπουλο, Μπουμσόνγκ, Χουχούμη στην άμυνα, τον Λαγό κόφτη, τους Σο, Ζέκα εσωτερικούς χαφ, τον Σισοκό στο δεξί "φτερό", τον Μπαρμπαρούση στο αριστερό και τον Τοτσέ στην κορυφή της επίθεσης.Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο ματς και στο 6ο λεπτό είχε καλή ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Από σέντρα του Σισοκό, στοπάρισμα και σουτ του Σο, απέκρουσε σε κόρνερ με τα ακροδάχτυλα ο Λεβίτα!Τελικά το γκολ ήρθε έξι λεπτά αργότερα (12'), όταν από βολέ του Καρνέζη, ο Τοτσέ πήρε την κεφαλιά για τον Μπαρμπαρούση που έφυγε στην πλάτη της κυπριακής άμυνας και με πλασέ έκανε το 1-0 για τον Παναθηναϊκό.Οι πράσινοι στο ημίωρο θα μπορούσαν να πετύχουν και δεύτερο τέρμα, αλλά ο Τοτσέ απέτυσε να νικήσει από πλάγια θέση και δεξιά τον Λεβίτα, ενώ στην επαναφορά τον Ισπανό φορ κόντραρε ο Ντάνιελσον.Χτύπησε στον ώμο ο Σισοκό και πήγε για ακτινογραφίεςΣτο 37' ο Σισοκό που είχε κάποιες ενοχλήσεις στον ώμο (πήγε για ακτινογραφίες μετά το ματς, τα αποτελέσματα θα βγουν το βράδυ...) από ένα χτύπημα που δέχθηκε στο 14', άφησε τη θέση του στον Ντίνα... Η Ομόνοια που μέχρι εκείνο το σημείο δεν είχε φανεί έκανε την πρώτη της ευκαιρία, όταν ο Χριστοφή μπήκε μέσα στην περιοχή έκανε και το πλασέ για να αποκρούσει με το πόδι ο Καρνέζης!Με την έναρξη της επανάληψης ο Βονόρτας πέρασε τον Βελάσκες αντί του Τριανταφυλλόπουλου και τον Φιγκερόα αντί του Τοτσέ. Η είσοδος του Βενεζουελάνου αμυντικού δημιούργησε πρόβλημα στα μετόπισθεν της αθηναϊκής ομάδας, καθώς αποτελούσε πηγή κινδύνου. Στο 54' από πάσα του Αγκουϊάρ στον Φρέντι, ο Βελάσκες έκανε λάθος υπολογισμό και ο Φρέντι, αφού τον πέρασε δύο φορές πλάσαρε εύστοχα τον Καρνέζη ισοφαρίζοντας σε 1-1.Με την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ο Κοτσόλης αντικατέστησε τον Καρνέζη κάτω από τα γκολπόστ του Παναθηναϊκού, ενώ καταχειροκροτήθηκε από το κοινό της Ομόνοιας, καθώς είχε περάσει από την κυπριακή ομάδα πριν από λίγα χρόνια.Στο 63' οι πράσινοι είχαν ευκαιρία για να περάσουν μπροστά στο σκορ, όταν ο Ζέκα βγάζει τετ α τετ τον Φιγκερόα που δεν μπορεί να νικήσει τον Γιαννίκογλου, αλλά ο Μπαρμπαρούσης στην επαναφορά σε κενή εστία έστειλε τη μπάλα άουτ!Το παιχνίδι στο δεύτερο μέρος είχε γίνει... ροκ με τις φάσεις να είναι συνεχόμενες. Στο 65' ήταν η σιερά της Ομόνοιας με Φρέντι και Ασίς να παίζουν το ένα-δύο, αλλά ο Κοτσόλης φώναξε "παρών".Δυο λεπτά αργότερα (67'), από σέντρα του Σπυρόπουλου από δεξιά, ο Λαγός που είχε προωθηθεί από το ύψος του πέναλτι με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά κρέμασε τον Γιαννίκογλου κάνοντας το 2-1 για τον Παναθηναϊκό.Ωστόσο, η χαρά των πρασίνων δεν κράτησε πολύ, αφού στο 69' ο Βελάσκες έκανε το... θαύμα του ξανά, ανατρέποντας τον Φρέντι και έτσι ο Αντρέ Αλβες με πέναλτι νίκησε τον Κοτσόλη γράφοντας το 2-2 για την Ομόνοια.Ο Κοτσόλης εξελίχθηκε σε ήρωα για τον Παναθηναϊκό καθώς έσωσε τους πράσινους στο 77' σε σουτ του Αλβες, στο 78' σε σουτ του Σοάρες κρατώντας την ισοπαλία...Στο φινάλε οι πράσινοι είχαν δύο καλές φάσεις με κεφαλιά του Βελάσκες λίγο άουτ και σουτ του Ντίνα που απέκρουσε σε κόρνερ ο τερματοφύλακας της κυπριακής ομάδας.ΟΜΟΝΟΙΑ (Τόνι Σαβέφσκι): Λεβίτα (62' Γιαννίκογλου), Αλάμπι, Χαραλαμπούς (46' Σκαραμοτσίνο), Αγκουιάρ (79' Χριστούδιας) , Μαργκάσα (87' Ιωάννου), Χριστοφή (46' Εφραίμ), Κυριακού, Ρουσιάς, Σκέμπρι (73' Αντρέ Αλβες), Ντανιέλσον, Φρέντι (79' Δημητρίου).ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιάννης Βονόρτας): Καρνέζης (61' Κοτσόλης), Σπυρόπουλος (68' Εσπάρθα), Χουχούμης (77' Κάιπερ), Τριανταφυλλόπουλος (46' Βελάσκες) Μπουμσόνγκ, Λαγός, Σο, Ζέκα, Σισοκό (37' λ.τρ. Ντίνας), Μπαρμπαρούσης (80' Αποστολόπουλος), Τοτσέ (46' Φιγκερόα).