Σε... κρίση τα φαβορί, γκολ ο Σαμαράς στο Καμπ Νου (vids.)

Η Τρίτη (23/10) δεν ήταν η μέρα των φαβορί, στους αγώνες για την τρίτη αγωνιστική των ομίλων του Champions League. Η Μπαρτσελόνα πήρε την νίκη στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων επί της Σέλτικ στο Καμπ Νου, με τον Σαμαρά να σκοράρει για τους σκωτσέζους. Η Τσέλσι ηττήθηκε στην Ουκρανία από την Σαχτάρ, ενώ οι Γιουβέντους και Γαλατασαράι δεν κατάφεραν να... σπάσουν το ρόδι στην διοργάνωση, αφού έμειναν στο 1-1
με την Νόρτζελαντ στην Δανία και την Κλουζ στην Τουρκία αντίστοιχα. Δύσκολη νίκη με ανατροπή για την Γιουνάιτεντ επί της Μπράγκα στο Ολντ Τράφορντ, εκτός έδρας τρίποντα για Βαλένθια, Μπάγερν Μονάχου.Η Σέλτικ δεν άντεξε τελικά στο... σφυροκόπημα της Μπαρτσελόνα στο Καμπ Νου και παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε με γκολ του Γιώργου Σαμαρά στο 18', ηττήθηκε με 1-2, με γκολ του Ζόρντι Αλμπα στο 94'!Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 18', με κεφαλιά του έλληνα επιθετικού, ωστόσο οι γηπεδούχοι κατάφεραν στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου να ισοφαρίσουν, με τον Ινιέστα.Οι καταλανοί αύξησαν την πίεση τους στο δεύτερο μέρος και δικαιώθηκαν στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Ζόρντι Αλμπα να σκοράρει και να δίνει την νίκη στους ισπανούς.Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε να χάνει στο 20' με 0-2, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έκανε την ανατροπή και επικράτησε με 3-2 της Μπράγκα στο Ολντ Τράφορντ. Με δύο γκολ του Αλαν (2', 20') οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν ιδανικά την αναμέτρηση και προηγήθηκαν με 2-0.Ωστόσο, η συνέχεια άνηκε στην ομάδα του Σερ Αλεξ Φέργκιουσον. Στο 25', ο Ερνάντεζ μείωσε σε 1-2, ενώ στο 62' ο Εβανς έφερε το ματς στα ίσια για τους άγγλους. Στο 76', ο Ερνάντεζ, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, ολοκλήρωσε την ανατροπή της Γιουνάιτεντ, διαμορφώνοντας το τελικό 3-2.Η πρωταθλήτρια Ευρώπης, Τσέλσι, γνώρισε την πρώτη της ήττα στην διοργάνωση, με 1-2 από την Σαχτάρ στην Ουκρανία. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά την αναμέτρηση και μόλις στο 3' άνοιξαν το σκορ, με γκολ του Τεσέιρα.Στο 52', ο Φερναντίνιο διπλασίασε το προβάδισμα της Σαχτάρ, βάζοντας παράλληλα γερές βάσεις για την τελική επικράτηση. Το μόνο που κατάφερε η Τσέλσι ήταν να μειώσει στο τελικό 1-2, με γκολ του Οσκάρ στο 88'.Η Γιουβέντους δεν μπόρεσε να πετύχει την πρώτη της νίκη στην διοργάνωση, αφού έμεινε στο 1-1 με την Νόρτζελαντ στην Δανία. Μετά από ένα... άσφαιρο πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 50', με εκτέλεση φάουλ του Μπέκμαν.Στην συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι αύξησαν την πίεση τους για το γκολ της ισοφάρισης και τελικά το πέτυχαν στο 81', με τον Βούτσινιτς να διαμορφώνει το τελικό 1-1.Ούτε η Γαλατασαράι κατάφερε να πανηγυρίσει το πρώτο της τρίποντο στους ομίλους, αφού έμεινε στο 1-1 με την Κλουζ στην Τουρκία. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 19', με αυτογκόλ του Νουνκέου, ενώ στην φάση συμμετέχει ο Παντελής Καπετάνος.Παρά το γεγονός ότι η Κλουζ αγωνιζόταν από το 28' με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Αγκιρεγκαράι, το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να σώσουν τον βαθμό της ισοπαλίας, με γκολ του Γιλμάζ στο 77'.Η εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μίλερ στο 20' ήταν