Σεφτέ με διπλό ο ΚΑΟΔ, 95-84 τη Νέα Κηφισιά

Μετά από μία εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΚΑΟΔ επικράτησε με 95-84 της Νέας Κηφισιάς στο Ζηρίνειο, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Α1 και πέτυχε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα.Πολκ (22 π.), Χρυσικόπουλος (17 π.) και Λάζεριτς (15 π.) οι καλύτεροι για την ομάδα του Μάρκοβιτς, ενώ από το συγκρότημα του Παπαθεοδώρου διακρίθηκαν οι Κρόκερ (30 π.) και Γκάρετ (12 π.).Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά την αναμέτρηση και με πρωταγωνιστή τον Κρόκερ,
ξέφυγαν με +9 στο 6' (17-8). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στην συνέχεια, αλλά οι γηπεδούχοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με +11 (29-18).Στο δεύτερο δεκάλεπτο, Ο ΚΑΟΔ αντέδρασε. Η ομάδα του Μάρκοβιτς βελτίωσε αισθητά την αμυντική της λειτουργία και με επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 22-18, πήγε στα αποδτυτήρια για το ημίχρονο με -7 (40-47).Οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν κι άλλο την απόδοση τους σε άμυνα και επίθεση στο τρίτο δεκάλεπτο. Με τους Πολκ, Χρυσικόπουλο και Λάζεριτς, ο ΚΑΟΔ έκανε επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 22-12 και πήγε στην τέταρτη περίοδο με προβάδισμα +3 (62-59).Οι δραμινοί ολοκλήρωσαν την ανατροπή τους στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου με επιμέρους σκορ 33-25, έφτασαν στην τελική επικράτηση με το τελικό 95-84, πετυχαίνοντας παράλληλα την πρώτη τους νίκη στην Α1.Τα δεκάλεπτα: 29-18, 18-22, 12-22, 25-33.ΑΕΝΚ (Παπαθεοδώρου): Βασίλιεβιτς 9 (2), Λιακόπουλος 9 (1), Διαμαντόπουλος, Κρόκερ 30 (3), Κομποδιέτας, Μενουδάκος,  Σιούτης 3 (1), Ψάθας 2,  Γκάρετ 12 (8 ρίμπ.), Γούντς 9 (5 ρίμπ.), Μπάρλος 8.ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτάκης 6 (1), Τσόβιτς 2, Λάζεριτς 15 (1 τρ. 9 λάθη), Πολκ 22 (6), Βον 6, Μάρκοβιτς 8, Σπυριδωνίδης 4 (1), Μπάβτσιτς 3, Ζάρας 8, Μπένας 4, Χρυσικόπουλος 17 (6 ρίμπ.).