Σούπερ ανατροπή για Καλλιθέα, στην κορυφή Πανθρακικός και Βέροια

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, ο Πανθρακικός ανέτρεψε τα δεδομένα στο δεύτερο μέρος και διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας. Κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Θρασύβουλος άνοιξε το σκορ στο 13', με κοντινή προσπάθεια του Ντακόλ, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ.Αυτό ήταν το μόλις δεύτερο γκολ που δέχεται η ομάδα της Κομοτηνής στην έδρα της. Η ισοφάριση επετεύχθη στο 50', με σουτ του Γωνιάδη, ενώ η ανατροπή στο 74', με κεφαλιά του Μπαϊκαρά. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Σουλτανίδης, με ωραίο πλασέ στο 83'.Εύκολο αποδείχθηκε για την
Βέροια το εμπόδιο του Εθνικού Αστέρα, ο οποίος παρατάχθηκε με 12 παίκτες και χωρίς προπονητή. Μόλις στο 7', ο Μπαργκάν μπήκε στην περιοχή και με πλασέ άνοιξε το σκορ, ενώ έξι λεπτά αργότερα, ο Κάντι πρόλαβε τον Σαλαγιάννη και με κοντινό πλασέ έκανε το 2-0.Ο χορός των γκολ συνεχίστηκε στο 37', με δυνατό σουτ του Κάντι και στο 63' ο Βεργώνης, με σουτ, έκανε το 4-0. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 78', με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Καλτσά.Επειτα από ένα επεισοδιακό παιχνίδι, η Καλλιθέα ανέτρεψε το 2-0 του πρώτου μέρους, επικρατώντας 5-2 της Παναχαϊκής. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Κατσίκης, που σημείωσε τρία γκολ.Παρότι αγωνίστηκε με 10 παίκτες για περίπου 20 λεπτά, ο Πανσερραϊκός επικράτησε 1-0 της Αναγέννησης Γιαννιτσών και πλησίασε την Καλλιθέα στην 5η θέση. Τα Λιοντάρια άγγιξαν το γκολ στο 34', όταν ο Μπανγκουρά με ανάποδο ψαλίδι, έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι του Αποστόλου.Η καλά οργανωμένη αμυντική γραμμή των φιλοξενούμενων διασπάστηκε στο 64', με θύτη τον Μπανγκουρά, ενώ η αποβολή του Κ. Τριανταφύλλου, επτά λεπτά αργότερα, κάθε άλλο παρά στοίχισε στην ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου.Πολύ πιο εύκολα απ' όσο φανερώνει το τελικό αποτέλεσμα, η Καλλονή ξεπέρασε το εμπόδιο του Φωκικού και έπιασε την Παναχαϊκή στην 7η θέση της βαθμολογίας. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημειώθηκε στο 44', από τον Ντος Σάντος. Ο Ζουρούδης άλλαξε με τον Μανούσο, ο πρώτος έβγαλε τη σέντρα και ο βραζιλιάνος με σουτ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βρονταρά.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 22ης αγωνιστικής:Πλατανιάς Χανίων - Αγροτικός Αστέρας 0-0Πανθρακικός - Θρασύβουλος 3-1 (50' Γωνιάδης, 74' Μπαϊκαρά, 83' Σουλτανίδης - 13' Ντακόλ)Βύζας Μεγάρων - Αναγέννηση Επανωμής 0-0Καλλονή - Φωκικός 1-0 (44' Ντος Σάντος)Βέροια - Εθνικός Αστέρας 5-0 (6' Μπαργκάν, 13', 37' Κάντι, 63' Βεργώνης, 79' πέν. Καλτσάς)Πανσερραϊκός - Αναγέννηση Γιαννιτσών 1-0 (64' Μπανγκουρά)Διαγόρας - Ηρακλής Ψαχνών (Αναβολή)Καλλιθέα - Παναχαϊκή 5-2 (66' Σταύρου, 71' πέν., 80', 90'+5' Κατσίκης, 76' Αρβανίτης - 12', 25' Φουρτάδο)19:00GR Πιερικός - Λάρισα