Σπουδαία νίκη για την Αζαρένκα

Την πρόκριση στους "4" πανηγύρισε η Βικτόρια Αζαρένκα μετά τη νίκη της με 2-1 σετ επί της Σαμάνθα Στόσουρ. Πιο αποτελεσματική η Αζαρένκα σε ένα παιχνίδι που καμία από τις τενίστριες δεν ήθελε να χάσει. Η λευκορωσίδα νίκησε με 2-1 σετ (6-4, 1-6, 6-3) την αυστραλέζα και στον ημιτελικό θα αντιμετωπίσει την Εράνι που πέρασε στην επόμενη φάση, χωρίς να αγωνιστεί, αφού η Σαράποβα αποσύρθηκε από την διοργάνωση.Η Αζαρένκα πήρε το πρώτο σετ
με την Στόσουρ να κάνει την αντεπίθεσή της και να ισοφαρίζει σε 1-1 σετ. Στο τρίτο σετ η Αζαρένκα χωρίς να πιάσει μεγάλη απόδοση έφτασε στην πολυπόθητη νίκη. Και οι δύο τενίστριες πέτυχαν από έξι μπρέικς στο ματς, ενώ η αυστραλέζα κέρδισε πέντε πόντους περισσότερους από την αντίπαλό της (88 έναντι 83), όμως η Βίκα πέτυχε το καθοριστικό μπρέικ στα μέσα του τρίτου σετ το οποίο της έδωσε και τη νίκη μετά από 2 ώρες αγώνα.Η Αζαρένκα μετρά 8 νίκες επί της Στόσουρ σε ισάριθμες αναμετρήσεις των δύο γυναικών στο tour. Αναλυτικά τα αποτελέσματα των προημιτελικών (17/05):Σερένα Γουίλιαμς (ΗΠΑ) - Κάρλα Σουάρεζ Ναβάρο (Ισπανία) 6-2, 6-0Μαρία Σαράποβα (Ρωσία) - Σάρα Εράνι (Ιταλία) Νίκη της Εράνι, η Σαράποβα δεν αγωνίστηκεΣιμόνα Χάλεπ (Ρουμανία) - Γελένα Γιάνκοβιτς (Σερβία)  4-6 6-0 7-5  Βικτόρια Αζαρένκα (Λευκορωσία) - Σαμάνθα Στόουνς (Αυστραλία) 6-4, 1-6, 6-3Οι ημιτελικοί του Σαββάτου (18/05):Σερένα Γουίλιαμς (ΗΠΑ) - Σιμόνα Χάλεπ (Ρουμανία) (13:00GR))Βικτόρια Αζαρένκα (Λευκορωσία)   - Σάρα Εράνι (Ιταλία) (15:00GR)