Στα ημιτελικά ο Πανιώνιος, 74-67 τον Αρη

Μετά από ένα συναρπαστικό ντέρμπι, με ένταση και πολλές ανατροπές, ο Πανιώνιος επικράτησε με 74-67 του Αρη στη Νέα Σμύρνη, έκανε το 2-1 στην σειρά και συμπλήρωσε το καρέ της ημιτελικής φάσης των πλέι οφ της Α1. Στους 4, οι κυανέρυθροι θα αντιμετωπίσουν με μειονέκτημα έδρας τον Παναθηναϊκό.Γιάνκοβιτς (18 π.), Παππάς (17 π.) και Μπούκερ (11 π.) οι καλύτεροι για την ομάδα του Σφαιρόπουλου, ενώ από το συγκρότημα του Αγγέλου διακρίθηκαν
οι Βεργίνης (12 π.), Τσιάρας (10 π.) και Πελεκάνος (10 π.).Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά την αναμέτρηση. Με όπλο την πολύ καλή αμυντική λειτουργία και πόντους των Τσιάρα, Χαρίση, Πάσαλιτς και Πελεκάνου, ο Αρης πήρε προβάδισμα επτά πόντων (17-10), στο 5'.Σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση για τους γηπεδούχους ο Παππάς, ο οποίος με επτά συνεχόμενους πόντους, έφερε το ματς στα ίσια (19-19), στο 8'. Στην συνέχεια, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τον Αρη να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο στο +1 (24-23).Οι κυανέρυθροι ξεκίνησαν καλύτερα το δεύτερο δεκάλεπτο. Με τους Πέιν και Αθηναίου, ο Πανιώνιος έκανε σερί 5-0 και πήρε προβάδισμα με τέσσερις (28-24), στο 13'.Με τους Βεργίνη, Πάσαλιτρς και Χαντ, οι θεσσαλονικείς απάντησαν με ένα δικό τους 5-0 και πήραν κεφάλι με 29-28 στο 16', αλλά οι Παππάς, Μπόγρης και Μίλμπουρν έτρεξαν σερί 6-0 για τους γηπεδούχους, δίνοντας τους εκ νέου το προβάδισμα με +5 (34-29), στο 17'.Για άλλη μία φορά, η ομάδα του Αγγέλου αντέδρασε, δεν άφησε τον Πανιώνιο να ξεφύγει περισσότερο και με τους Πελεκάνο, Χαρίση και Τσιάρα, έκανε επιμέρους σκορ 8-1 και προηγήθηκε με δύο (37-35), στο 19'.Ωστόσο, η ομάδα του Σφαιρόπουλου δεν είχε πει την τελευταία της λέξη για το πρώτο μέρος. Με τους Πέιν και Μπούκερ, οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 5-0 στο τελευταίο λεπτό και πήγαν στα αποδυτήρια με +3 (40-37).Στιο τρίτο δεκάλεπτο, ο Πανιώνιος, με ηγέτη στην επίθεση τον Γιάνκοβιτς, διατηρούσε το προβάδισμα, αλλά μετά από δύο αντιαθλητικά φάουλ των Μπούκερ και Μίλμπουρν στον Σαρικόπουλο, ο Αρης πέρασε ξανά μπροστά με 46-44, στο 23'. Ο Γιάνκοβιτς συνέχισε να ηγείται των προσπαθειών των γηπεδούχων και με έξι συνεχόμενους πόντους, έδωσε το προβάδισμα με +3 στην ομάδα του Σφαιρόπουλου (51-48).Στην συνέχεια, παρά τις προσπάθειες της ομάδας του Αγγέλου, ο Πανιώνιος κράτησε το προβάδισμα του και πήγε στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο με +4 (58-54).Με τους Τσακαλέρη και Πελεκάνο, ο Αρης ξεκίνησε με ένα σερί 4-0 το τέταρτο δεκάλεπτο και ισοφάρισε γρήγορα σε 58-58. Το ντέρμπι συνεχίστηκε (61-61), με τον Χαντ να δίνει... αέρα τριών πόντων στους φιλοξενούμενους, με εύστοχο τρίποντο στο 35' (64-61).Σε εκείνο το σημείο, οι κυανέρυθροι έσφιξαν την άμυνα τους και με τους Μπατή, Μπούκερ, Αθανασούλα και Γιάνκοβιτς, έκαναν επιμέρους σκορ 8-2 και πήραν το προβάδισμα με 69-66, σε κρίσιμο σημείο του αγώνα (39').Ο Πάσαλιτς προσπάθησε να φέρει το ματς στα ίσια για τον Αρη, αλλα αστόχησε σε σουτ τριών πόντων (67-70) και έτσι ο Πανιώνιος, με δύσκολο καλάθι του Αθανασούλα, ξέφυγε με πέντε (72-67), με 15'' για το τέλος, "κλειδώνοντας" παράλληλα την νίκη-πρόκριση.Με δύο βολές του Γιάνκοβιτς, ο Πανιώνιος επικράτησε με το τελικό 74-67 του Αρη στη Νέα Σμύρνη και πήρε την πρόκριση στην ημιτελική φάση των πλέι οφ της Α1, όπου θα αντιμετωπίσει, με μειονέκτημα έδρας, τον Παναθηναϊκό.Τα δεκάλεπτα: 23-24, 17-13, 18-17, 16-13.