Στα ημιτελικά του Κυπέλλου ο Παναθηναϊκός

16:16 7/3/2012 - Πηγή: Sport.gr
Το Final 8 ξεκίνησε το μεσημέρι της Τετάρτης (7/3) με την αναμέτρηση του Παναθηναϊκού με τον Αρη, η οποία κρίθηκε στο τάι μπρέικ, με τους πράσινους να επικρατούν με 3-2 σετ και να παίρνουν την πρόκριση.Ο Αρης ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και πήρε το πρώτο σετ με 25-21, ωστόσο, ο Παναθηναϊκός
αντέδρασε και ισοφάρισε δύσκολα σε 1-1 (25-23).Η μάχη συνεχίστηκε με τον Αρη να ανακτά το προβάδισμα με 25-19 και τον Παναθηναϊκό να μένει ζωντανός και να στέλνει το ματς στο τάι μπρέικ (25-16).Οι πράσινοι, που διανύουν τη χειρότερη σεζόν της ιστορίας τους κατάφεραν τελικά να πάρουν μία σπουδαία πρόκριση, καθώς στο πέμπτο σετ επικράτησαν με 15-13. Ο Κυριακίδης έκανε λάθος στο τελευταίο σερβίς του Αρη και ο Παναθηναϊκός έγινε η πρώτη ομάδα που κλείνει θέση στα ημιτελικά.Τα σετ: 21-25, 25-23, 19-25, 25-16, 15-13Στη συνέχεια είναι προγραμματισμένοι οι προημιτελικοί Ηρακλής - ΠΑΟΚ (15:00GR), Λαμία - Φοίνικας Σύρου (17:30GR) και Παμβοχαϊκός - Ολυμπιακός (20:00GR).Το βράδυ, με την ολοκλήρωση όλων των αγώνων θα πραγματοποιηθεί η κλήρωση, που θα βγάλει τα ζευγάρια των ημιτελικών.