Στα πλέι οφ του Europa League προκρίθηκε η Ανόρθωση, 3-1 τη Σερκλ Μπριζ. Αποκλείστηκε ο Απόλλων παρά τη νίκη με 2-1 επί της Σιμπίρ

07:21 6/8/2010 - Πηγή: Sport.gr

Βίους... αντίθετους ακολούθησαν στον γ` προκριματικό γύρο του Europa League Ανόρθωση και Απόλλων Λεμεσού. Η Κυρία πήρε σπουδαία νίκη με 3-1 επί της Σερκλ Μπριζ, καλύπτοντας την ήττα του πρώτου αγώνα με 0-1 και πήρε το εισιτήριο της πρόκρισης στα πλέι οφ της διοργάνωσης, σε αντίθεση με τον Απόλλωνα στον οποίο δεν έφτασε το 2-1 επί της Σιμπίρ, δεδομένης της ήττας με 0-1 στον πρώτο αγώνα στη Ρωσία.

Καθάρισε ο ΚαφούΜε μεγάλο πρωταγωνιστή

τον Καφού που πέτυχε χατ τρικ, η Ανόρθωση πήρε τη νίκη με 3-1 επί της Σερκλ Μπριζ πανηγυρίζοντας μια μεγάλη πρόκριση στη ρεβάνς της ήττας της με 0-1 στο Βέλγιο.

Η Κυρία ξεκίνησε πολύ δυνατά και μέχρι το 7ο λεπτό είχε καταφέρει ήδη δυο φορές να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα χωρίς όμως να μετρήσει κάποιο γκολ, καθώς στο 5` ο Γεωργίου σκόραρε με κεφαλιά έπειτα από φάουλ του Λαμπάν, αλλά ο διαιτητής θεώρησε ότι ο Βέρμπιστ απέκρουσε πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο γάλλος ήταν αυτός που σκόραρε αλλά ήταν σε θέση οφσ