Σταθερά στην 1η θέση η Μίλαν, που κέρδισε με 1-0 τη Φιορεντίνα

Στους 4 βαθμούς αύξησε τη διαφορά της από τη δεύτερη Λάτσιο, που έχει όμως ένα παιχνίδι λιγότερο, η Μίλαν, μετά το 1-0 επί της Φιορεντίνα στο Τζουζέπε Μεάτσα. Οι παίκτες του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι μπήκαν πιο δυνατά στο πρώτο μέρος και δημιούργησαν την πρώτη καλή τους ευκαιρία μόλις στο 2ο λεπτό με τον Μπόρουτς να λέει όχι στον Μπονέρα.Οι ροσονέρι συνέχισαν να πιέζουν με τη Φιορεντίνα να προσπαθεί να απειλήσει τον Αμπιάτι κυρίως με αντεπιθέσεις. Τη λύση στην επιθετική δυστοκία
της Μίλαν έδωσε ο Ιμπραΐμοβιτς στο 45ο λεπτό όταν με ωραίο ανάποδο ψαλιδάκι έστειλε στην μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 1-0 με τον σουηδό να τραυματίζεται στο χέρι στη φάση αυτή.Οι γηπεδούχοι διατήρησαν την υπεροχή τους και στην επανάληψη και έκαναν δύσκολο το έργο του γκολκίπερ των βιόλα, ο οποίος όμως μπλόκαρε σταθερά, με το 1-0 να διατηρείται μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή. Να σημειωθεί ότι η Φιορεντίνα ολοκλήρωσε με παίκτη λιγότερο την αναμέτρηση, καθώς ο Κρόλντρουπ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα