Στην Πόλη... ΠΑΟ για το 7ο!

00:07 6/4/2012 - Πηγή: Sport.gr
Μετά το Τελ Αβίβ, τη Σαραγόσα, το Παρίσι (2), την Μπολόνια, τη Θεσσαλονίκη, τη Μόσχα, την Αθήνα, το Βερολίνο, τη Βαρκελώνη και... η Κωνσταντινούπολη ετοιμάζεται να υποδεχτεί το Τριφύλλι. Το κορυφαίο φετινό καρέ συνθέτουν Παναθηναϊκός, Ολυμπιακός, Μπαρτσελόνα
και ΤΣΣΚΑ, με τις δύο ελληνικές ομάδες να φτάνουν για 4η φορά χέρι - χέρι έως τους τελικούς. Η διαφορά, βέβαια, σε σχέση με τις τρεις που έχουν προηγηθεί είναι ότι αυτή τη φορά μπορούν να αναμετρηθούν μονάχα στον τελικό.Αντίβαρο η... επίθεσηΜε παθητικό 20 πόντους στη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου, είναι προφανές πως η "πράσινη" άμυνα δεν είχε αποδώσει τα αναμενόμενα. Η Μακάμπι βρήκε τα ελεύθερα σουτ (ποσοστό ευστοχίας 70% στα δίποντα -7/10), παίρνοντας από νωρίς ένα μικρό προβάδισμα, το οποίο πάντως δεν ξεπέρασε τους 4 πόντους.Το αντίβαρο του Παναθηναϊκού ήταν η δική του επίθεση, όπου με την μπάλα να ακουμπάει στη ρακέτα και τον Μπατίστ να παίρνει "πάνω" του τις περισσότερες επιθέσεις, η ελληνική ομάδα φρόντισε -τουλάχιστον- να κλείσει την πρώτη περίοδο σχεδόν απ' την ίδια αφετηρία με τους ισραηλινούς.Επαιξε άμυνα... ΟμπράντοβιτςΣτη διάρκεια του δεύτερου δεκαλέπτου, οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έκαναν το... αυτονόητο, δηλαδή έπαιξαν άμυνα! Είναι χαρακτηριστικό ότι στα πρώτα τρία (και κάτι) λεπτά της περιόδου, είχαν χτίσει ήδη ένα επιμέρους σκορ 6-2, το οποίο τους έβαλε σε θέση οδηγού (24-22, 13.20'').Με οδηγό την άμυνα, την ευστοχία του Διαμαντίδη από τη γραμμή (9/10 βολές) και την... τρέλα του Σάρας, το Τριφύλλι κατάφερε αφενός να παγιώσει το προβάδισμά του κι αφετέρου να φτάσει σ' ένα σημαντικό προβάδισμα, ικανό να θέσει γερές βάσεις για τη νίκη πρόκριση (41-32, στο τέλος του ημιχρόνου).Μπλακ άουτ και... εκτόξευση!Το ψυχολογικό φράγμα των 10 πόντων "έσπασε" πριν καλά καλά κυλήσουν τα πρώτα 15 δεύτερα στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Παναθηναϊκός πήγε μέχρι το +12 (46-34),  με τον Διαμαντίδη να φτάνει τους 14 πόντους, αλλά την ομάδα του να έχει ήδη συμπληρώσει τέσσερα ομαδικά φάουλ σε δύο λεπτά αγώνα.  Στοιχείο, αν μη τι άλλο, που πλέον δεν έδινε τη δυνατότητα στο Τριφύλλι να παίξει επιθετική άμυνα, στα όρια του φάουλ. Βέβαια, αυτό δεν αποτελεί άλλοθι για το πράσινο μπλακ άουτ και το σερί... εξπρές της Μακάμπι 12-0 (!), με το οποίο μέσα σε λιγότερο από δύο λεπτά, η ομάδα του Μπλατ "εξαφάνισε" το -12 (46-46).Η απάντηση της ελληνικής ομάδας ήταν εξίσου εντυπωσιακή και μάλιστα σ' ένα σημείο που το μομέντουμ του αγώνα ήταν με τους ισραηλινούς. Με Σάρας και Περπέρογλου έτρεξε δικό της σερί 10-0, στέλνοντας εκ νέου τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (56-46 στο 27'). Το δεκάλεπτο έκλεισε με τη ψαλίδα εκεί, στους 9π. (62-53).Το έκανε... θρίλερ!Εχοντας, λοιπόν, οικοδομήσει μια διαφορά σημαντική, ο Παναθηναϊκός αφενός έπρεπε να τη διαφυλάξει και αφετέρου να προσπαθήσει να την ενισχύσει. Οι ισραηλινοί, όμως, που για να μη ξεχνιόμαστε και ποιοτική, αλλά και έμπειρη ομάδα είναι, δεν πούλησαν φτηνά το τομάρι τους. Πλησίασαν έως και τους 5 πόντους (74-69, με το χρονόμετρο να σημαδεύει το 37').Διαμαντίδης και Μάριτ