Στο +6 η Γιούβε, 2-0 την Φιορεντίνα (vid.)

21:22 9/2/2013 - Πηγή: Sport.gr
Μετά από μία πολύ καλή εμφάνιση στο πρώτο μέρος, η Γιουβέντους επικράτησε με 2-0 της Φιορεντίνα στο Juventus Stadium, στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 24ης αγωνιστικής της Serie A. Με αυτή την νίκη, η ομάδα του Κόντε αύξησε την διαφορά της στους έξι βαθμούς από την δεύτερη Νάπολι, η οποία στις 21:45 θα αντιμετωπίσει την Λάτσιο στην Ρώμη.Σε μονόλογο των γηπεδούχων εξελίχθηκε
το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης. Οι μπιανκονέρι ξεκίνησαν πολύ δυνατά τον αγώνα και στο 20' κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ, με εξαιρετικό σουτ του Βούτσινιτς έξω από την περιοχή.Στο 32', ο μαυροβούνιος επιθετικός της Γιούβε δεν μπόρεσε να νικήσει σε τετ α τετ τον Βιβιάνο, αλλά εννέα λεπτά αργότερα ο Μάτρι πλάσαρε εύστοχα, μετά από πάσα του Βιντάλ και έστειλε την ομάδα του Κόντε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με προβάδισμα 2-0.Παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησαν οι δύο ομάδες στο δεύτερο μέρος, τίποτα δεν άλλαξε, με την Γιουβέντους να παίρνει μία εύκολη νίκη με 2-0 επί της Φιορεντίνα και να ξεφεύγει με έξι βαθμούς από την δεύτερη Νάπολι.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 24ης αγωνιστικής:Σάββατο (9/2)Γιουβέντους - Φιορεντίνα 2-0 (20' Βούτσινιτς, 41' Μάτρι)21:45 Λάτσιο - Νάπολι  Κυριακή (10/2)13:30 Πάρμα - Τζένοα 16:00 Ουντινέζε - Τορίνο 16:00 Παλέρμο - Πεσκάρα 16:00 Μπολόνια - Σιένα 16:00 Αταλάντα - Κατάνια 16:00 Σαμπντόρια - Ρόμα 16:00 Κάλιαρι - Μίλαν 21:45 Ιντερ - Κιέβο Βερόνα