Στο... ρελαντί ο ΠΑΟ τον ελλιπέστατο Αρη

Ο Παναθηναϊκός δεν έθελξε με την απόδοσή του, αλλά πέτυχε μια εύκολη νίκη (56-71) επί του Αρη στο Αλεξάνδρειο μπροστά σε τουλάχιστον 4.000 φίλους των κίτρινων. Τα θετικά μηνύματα για τον Αργύρη Πεδουλάκη μάλλον ήρθαν από την απόδοση των ελλήνων παικτών, ενώ για τον Αρη κατέστη σαφές ότι εκτός του Δημήτρη Βεργίνη, χρειάζεται τουλάχιστον έναν σούτινγκ γκαρντ που να δημιουργεί και να εκτελεί, αλλά κι έναν ακόμη πάουερ φόργουορντ.Τα... σπασμένα καλάθια και
ο ανταρτοπόλεμοςΕίναι αλήθεια πως, το να διαγράψει κανείς το πρώτο ημίχρονο από τη μνήμη του, θα είναι ίσως μια σοφή κίνηση. Με το τέλος του πρώτου 20πτου, ο Παναθηναϊκός είχε το προβάδισμα με 27-23, φανερώνοντας αδυναμίες που (τουλάχιστον στη Μαδρίτη), δεν τις είχε δείξει. Με σαφέστατο πρόβλημα στη κυκλοφορία της μπάλας, δίχως plays, με παίκτες που είχαν πρόβλημα στην επικοινωνία, με τουλάχιστον12-13 χαμένα ελεύθερα σουτ.Η καλή άμυνα και τα αμέτρητα επιθετικά ριμπάουντ (σ. σ. να μας συγχωρέσει η στατιστική υπηρεσία, αλλά ήταν τουλάχιστον διψήφιος ο αριθμός αυτών, με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου), ήταν ίσως τα μοναδικά καλά στοιχεία που επέδειξε ο Παναθηναϊκός στο πρώτο μέρος. Ο Αρης δεν είχε άλλη επιλογή, από το να κάνει. ανταρτοπόλεμο, αφού δεν διαθέτει τη πληρότητα αλλά και τα κορμιά του αντιπάλου. Ο Βαγγέλης Αλεξανδρής - λόγω και των πολλών χαμένων ελεύθερων σουτ του Παναθηναϊκού - δικαιώθηκε για την επιλογή της επιθετικής άμυνας με παγίδες. Παίζοντας εξάλλου με μόλις 6 έμπειρους παίκτες και με πέντε αμούστακα παιδιά, δεν μπορούσε να πράξει διαφορετικά.Ο Αρης σύγκλινε στο καλάθι για να «καταστρέψει» το inside game του Παναθηναϊκού και για να μην δώσει το δικαίωμα στον Σχορτσανίτη να επαναλάβει το πάρτι που έκανε στη Μαδρίτη. Εν γνώσει του, έδωσε ελεύθερα σουτ στον Παναθηναϊκό. Κι όσο ο Μασιούλις, ο Ούκιτς ή ο Μπράμος δεν τα έβαζαν, όλα ήταν καλά. Επιθετικά, ο Αρης είχε τεράστια προβλήματα. Δεν μπορούσε να δημιουργήσει, δεν μπορούσε να πατήσει στη ρακέτα του Παναθηναϊκού. Είναι χαρακτηριστικό το γεγονός ότι σε ολόκληρο 20πτο, ο Αρης έκανε μόλις 17 σουτ! Ο Παναθηναϊκός έκανε 33-34 σουτ, αλλά έβαλε τα 11. Κι έτσι, το σκορ ήταν κλειστό (4-11, 6', 12-15 10', 14-20 13' και 23-25 17:30) με το τέλος του ημιχρόνου (23-27).Καθάρισε στο 3ο δεκάλεπτο (και) με τους παγκίτεςΟ Παναθηναϊκός μπήκε στη τρίτη περίοδο με σκοπό να περάσει τη μπάλα στο καλάθι και το έκανε. Συν τοις άλλοις, απέκτησε πολύ γρήγορα το μπόνους των βολών κι έτσι εξασφάλισε αρκετούς εύκολους πόντους. Μέσα σε δύο λεπτά, η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη ανέβασε τη διαφορά στο +13 (25-38). Ο Αρης δεν είχε τον τρόπο, αλλά και τους παίκτες, για να αντιδράσει με αποτέλεσμα να τελειώσει πρόωρα το παιχνίδι γι' αυτόν.Είναι αλήθεια βέβαια ότι γι' αυτό φρόντισαν παίκτες που θεωρητικά έχουν δευτερεύοντα και τριτεύοντα ρόλο στον Παναθηναϊκό. Υπό την έννοια ότι ο Σκορδίλης έκανε 4/4 δίποντα και ήταν από τους βασικούς συντελεστές που η διαφορά πήγε στο +19 (29-48). Ο Ξανθόπουλος έδωσε πέντε πόντους έχοντας απόλυτη ευστοχία στα σουτ, έκανε δύο κλεψίματα, μοί