Στο τέλος πεθαίνει ο... ταυρομάχος

Στο πρώτο ημίχρονο έγινε κακό ποιοτικά παιχνίδι, με τους ισπανούς να έχουν την κατοχή της μπάλας, αλλά τους πορτογάλους να τους καταστρέφουν το -κατά πολλούς- εκνευριστικό passing game, λόγω της πίεσης ψηλά στο γήπεδο. Αντίστοιχα, η ομάδα του Πάουλο Μπέντο αναπτυσσόταν κυρίως από αριστερά, λόγω... Ρονάλντο, αλλά ο CR7 έπαιρνε το πολύ κανα κόρνερ...Παρόλα αυτά, θα μπορούσε να σταθεί κάποιος σε τρεις φάσεις. Στο 9' και στο 29' σουτ των Αρμπελόα - Ινιέστα, αντίστοιχα, πέρασαν λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ρουί Πατρίτσιο, ενώ στο 31' ο Κριστιάνο
Ρονάλντο ανάγκασε τον συμπαίκτη του στη Ρεάλ Μαδρίτης, Ικερ Κασίγιας, να οριζοντιωθεί και να δει τη μπάλα να περνάει ελάχιστα δίπλα από το αριστερό του δοκάρι.Στα αξιοσημείωτα και η πρώτη παρουσία -στην κορυφή της ισπανικής επίθεσης- στο φετινό Euro του Νεγκρέδο. Μια επιλογή - έκπληξη του Ντελ Μπόσκε που δεν του... βγήκε, γεγονός που το αντιλήφθηκε και ο ίδιος στο 54' όταν τον αντικατέστησε με τον Φάμπρεγας.Στα λεπτά που ακολούθησαν και μέχρι το τέλος της κανονικής διάρκειας, οι ισπανοί ήταν Α-Ν-Υ-Π-Α-Ρ-Κ-Τ-Ο-Ι επιθετικά, κι αν κάποιος από τους δύο τερματοφύλακες ένιωσε απειλή, αυτός ήταν ο Κασίγιας, ο οποίος είδε δύο σουτ του Αλμέιδα και δύο εκτελέσεις φάουλ του Ρονάλντο να περνούν πάνω... από το κεφάλι του.Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση, όπου οι ισπανοί άγγιξαν δύο φορές το γκολ. Στο 104' με τον Ινιέστα να χάνει μοναδική ευκαιρία από τα 5 μέτρα (έσωσε ο Ρουί Πατρίτσιο) και στο 105', όταν φάουλ του Σέρχιο Ράμος πέρασε ελάχιστα άουτ.Τελικά, η πρόκριση ήρθε στη ρώσικη ρουλέτα για τους "φούριας ρόχας", με τον Μπρούνο Αλβες να στέκεται άτυχος και τον Φάμπρεγας να σφραγίζει την πρόκριση σε τελικό σε 3η συνεχόμενη μεγάλη διοργάνωση!Η διαδικασία των πέναλτι:Αλόνσο (απόκρουση Πατρίτσιο)Μουτίνιο (απόκρουση Κασίγιας)Ινιέστα 0-1Πέπε 1-1Πικέ 1-2Νάνι 2-2Ράμος 2-3Αλβες (δοκάρι)Φάμπρεγας 2-4