Στον τελικό η Ρεάλ, 74-67 την Μπαρτσελόνα

Η Ρεάλ Μαδρίτης θα είναι η αντίπαλος του Ολυμπιακού στον τελικό του Final 4 της Euroleague την Κυριακή (12/5), αφού μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, επικράτησε με 74-67 της Μπαρτσελόνα στον δεύτερο -χρονικά- ημιτελικό.Ρέγες (17 π.), Γιούλ (13 π.) και Ροντρίγκεθ (12 π.) οι καλύτεροι για την ομάδα του Λάσο, ενώ από το συγκρότημα του Πασκουάλ προσπάθησαν οι Χουέρτας (19 π.) και Τόμιτς (18 π.).Η Μπαρτσελόνα
ξεκίνησε καλύτερα τον ημιτελικό και με ηγέτη τον Τόμιτς στην επίθεση, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με +7 (18-11).Ωστόσο, το σκηνικό του αγώνα άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με αντεπίθεση διαρκείας, η Ρεάλ κατάφερε να κάνει την ανατροπή και με επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 28-15, πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +6 (39-33). Αλλαγή σκυηνικού και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους μπλαουγκράνα να επιστρέφουν, να κάνουν ανατροπή στην ανατροπή και να πηγαίνουν στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο με +3 (51-48)Η ομάδα του Πασκουάλ έφτασε την υπέρ της διαφορά και στο +9 στο 33' (61-52), αλλά σε εκείνο το σημείο το συγκρότημα του Πάμπλο Λάσο... ξύπνησε και αντέδρασε.Με επιμέρους σκορ 22-6 στα τελευταία επτά λεπτά του αγώνα, οι μαδριλένοι πήραν μεγάλη νίκη με το τελικό 74-67 και προκρίθηκαν στον τελικό του Final 4 του Λονδίνου.Τα δεκάλεπτα: 18-11, 15-28, 18-9, 16-26.