Στον τελικό η Σαράποβα

Το εισιτήριο για τον τελικό του τουρνουά της Στουτγκάρδης εξασφάλισε η Μαρία Σαράποβα μετά τη νίκη της στα ημιτελικά επί της Αντζέλικα Κέρμπερ.Σε έναν ακόμη πολύ δύσκολο αγώνα εξελίχθηκε ο ημιτελικός για την Μαρία Σαράποβα. Η ρωσίδα τενίστρια τα βρήκε σκούρα εναντίον της κορυφαίας γερμανίδας αντιπάλου της, όμως κατάφερε να τη νικήσει με 2-1 σετ (6-3, 2-6, 7-5).Στο πρώτο σετ η Σαράποβα κυριάρχησε και πήρε εύκολα το προβάδισμα. Η Κέρμπερ
όμως δεν τα παράτησε και ισοφάρισε σε 1-1. Στο τρίτο και καθοριστικό σετ η Σαράποβα έκανε μπρέικ στο 8ο γκέιμ (5-3), όμως η Κέρμπερ ήταν πάλι εκεί για να ισοφαρίσει. Το τελικό σκορ ήρθε με το νέο μπρέικ της ρωσίδας στο 12ο γκέιμ (7-5).Το παιχνίδι διήρκησε 2 ώρες και 7 λεπτά. Υπενθυμίζουμε ότι όλα τα παιχνίδια του τουρνουά έχουν ξεπεράσει τις δύο ώρες, με αποκορύφωμα την τρίωρη αναμέτρηση με την Σαφάροβα στο 2ο γύρο.Με αυτόν τον εντυπωσιακό τρόπο η Σαράποβα πέρασε στον τελικό του Porsche Tennis Grand Prix, όπου θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια από το ζευγάρι Να Λι - Μπέτανι Μάτεκ Σαντς.Η νούμερο 2 στην παγκόσμια κατάταξη τενίστρια θα βρεθεί  για δεύτερη συνεχόμενη φορά στον τελικό της Στουτγκάρδης και θα διεκδικήσει το τρόπαιό της.