Στον τελικό του Champions League η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, μετά το 4-1 επί της Σάλκε

23:47 4/5/2011 - Πηγή: Sport.gr
Την εκδίκησή της για τον χαμένο τελικό του Champions League το 2009 (0-2) θα μπορέσει να πάρει από την Μπαρτσελόνα η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ! Οι κόκκινοι διάβολοι μετέτρεψαν σε... πάρτι τον επαναληπτικό ημιτελικό με την Σάλκε, επιβλήθηκαν με 4-1 στο Ολντ Τράφορντ και σε συνδυασμό με το 2-0 από τον πρώτο αγώνα, τσέκαραν το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης στις 28 Μαΐου
στο Γουέμπλεϊ. Σε όλο το παιχνίδι αγωνίστηκε για την ομάδα του Ραλφ Ράνγκνικ ο Κυριάκος Παπαδόπουλος, εκτός αποστολής έμεινε ο Αγγελος Χαριστέας. Με αρκετές αλλαγές στο αρχικό σχήμα παρέταξε την ομάδα του ο Σερ Αλεξ Φέργκιουσον, αφήνοντας αρκετούς από τους βασικούς στον πάγκο, προκειμένου να τους ξεκουράσει ενόψει του κρίσιμου αγώνα πρωταθλήματος με την Τσέλσι. Αυτό όμως δεν επηρέασε τους γηπεδούχους, που μπήκαν πιο δυνατά στο πρώτο μέρος και κατάφεραν να επιβάλουν τον δικό τους ρυθμό παιχνιδιού.2-0 και εύκολα
Η πρώτη καλή στιγμή για τους κόκκινους διαβόλους ήταν στο 12ο λεπτό όταν ο Μπερμπάτοφ με ωραία ατομική ενέργεια πέρασε την άμυνα της Σάλκε, αλλά ο Νόιερ καθάρισε εύκολα την φάση. Ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων δεν κατάφερε να κάνει το ίδιο και στο 26`, όταν είδε τον Βαλέντσια να περνάει την μπάλα κάτω από τα πόδια του, μετά την κάθετη πάσα του Γκίμπσον, και να γράφει το 1-0.Από λάθος του Νόιερ προήλθε και το δεύτερο γκολ της Γιουνάιτεντ πέντε λεπτά αργότερα. Ο Γκίμπσον επιχείρησε ένα σουτ, ο γερμανός τερματοφύλακας δεν μπόρεσε να σταματήσει την μπάλα, που χτύπησε πάνω του, στην συνέχεια στο δοκάρι και κατέληξε στα δίχτυα, κάνοντας το 2-0.Ελπίδες από Χουράδο
Οι φιλοξενούμενοι δεν κλείστηκαν πίσω και κατάφεραν να μειώσουν στο 35`, όταν ο Ουτσίντα έκανε την σέντρα από τα δεξιά, από τα λάθη των αμυντικών της Γιουνάιτεντ η μπάλα στρώθηκε στον Χουράδο και αυτός με ωραίο σουτ έγραψε το 1-2, αποτέλεσμα που διατηρήθηκε μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου.Καθάρισε με Αντερσον
Αρκετά επιθετικά μπήκαν στην επαναληψη οι γερμανοί και πίεσαν για την ισοφάριση, αλλά δεν κατάφεραν να απειλήσουν ουσιαστικά τον Φαν ντερ Σαρ.Η πίεση της Σάλκε όμως κράτησε μόνο για λίγο και από το 60` και μετά οι γηπερούχοι πήραν και πάλι τα ηνία του αγώνα στα χέρια τους, ενώ καθάρισαν την πρόκριση στον τελικό χάρη σε δύο τέρματα του Αντερσον. Στο 71` το γκολ του Σμόλινγκ ακυρώθηκε καθώς ο παίκτης της Γιουνάιτεντ ήταν σε θέση οφσάιντ, αλλά ένα λεπτό αργότερα ο Αντερσον νίκησε την αντίπαλη άμυνα και τον Νόιερ και έγραψε το 3-1 κλειδώνοντας την πρόκριση στον τελικό.Ο βραζιλιάνος δεν έμεινε εκεί και στο 76` εκμεταλλεύθηκε την ασίστ του Μπερμπάτοφ και ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 4-1, πανηγυρίζοντας παράλληλα το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.Οποιες προσπάθειες κι αν έκαναν οι παίκτες του Ράνγκνικ για να μειώσουν την διαφορά έπεσαν στο κενό, όπως το γκολ του Χούντελαρ στο 82` που ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Το 4-1 διατηρήθηκε μέχρι και την συμπλήρωση των 90` και οι κόκκινοι διάβολοι θα βρεθούν για 5η φορά στην ιστορία τους σε τελικό της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.Ο