Στον τελικό του Κυπέλλου Γερμανία η Βέρντερ Βρέμης, που επικράτησε 2-1 της Αουσμπουργκ

Τη δυνατότητα να υπερασπιστεί τον τίτλο της στον τελικό του γερμανικού Κυπέλλου θα έχει η Βέρντερ Βρέμης, μετά τη νίκη της με 2-0 επί της Αουσμπουργκ στα ημιτελικά του θεσμού.

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, η Βέρντερ κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο, με την ομάδα της β’ κατηγορίας να μην μπορεί να φανεί ιδιαίτερα απειλητική. Ο γερμανός διεθνής Μάρκο Μαρίν άνοιξε το σκορ στο 30ο λεπτό και ο Κλαούντιο Πιζάρο κλείδωσε τη νίκη για την Κυπελλούχο Γερμανίας στο 84’, όταν και διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Η Βέρντερ πλέον περιμένει την αντίπαλό της στον τελικό της 15ης Μαΐου, που θα βγει από το ζευγάρι Σάλκε-Μπάγερν Μονάχου, που διασταυρώνουν τα ξίφη τους την Τετάρτη (24/03).

Να σημειωθεί ότι αυτός θα είναι ο 10ος τελικός του DFB Pocal για την ομάδα του Σάαφ, ενώ θα κυνηγήσει το 7ο Κύπελλο στην ιστορία της.