Στον τελικό του Κυπέλλου Κύπρου ο ΑΠΟΕΛ, μετά το 2-0 επί του Αρη Λεμεσού

Την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Κύπρου πανηγυρίζει ο ΑΠΟΕΛ. Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς επικράτησε με 2-0 του Αρη Λεμεσού στον επαναληπτικό ημιτελικό και σε συνδυασμό με το 0-0 του πρώτου αγώνα, πήρε το εισιτήριο για τον τελικό της διοργάνωσης.

Αρης Λεμεσού – ΑΠΟΕΛ 0-2 (41’ Χαραλαμπίδης, 76’ Κοσόφσκι)

Χωρίς πολλές φάσεις κύλησε το πρώτο μέρος, με τον

Αρη να έχει περισσότερες επιθετικές πρωτοβουλίες, αλλά να μην απειλεί ιδιαίτερα τον Χιώτη. Σταδιακά, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους και τέσσερα λεπτά πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου, ο Πίντο γέμισε για τον αμαρκάριστο Χαραλαμπίδη που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 1-0.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας, αλλά ο ΑΠΟΕΛ ήταν που πέτυχε δεύτερο τέρμα. Στο 76’ ο Κοσόφσκι με ωραία ατομική ενέργεια πέρασε την αντίπαλη άμυνα και με δυνατό σουτ, έγραψε το 2-0, αποτέλεσμα που ήταν και το τελικό. Οι γαλαζοκίτρινοι έτσι θα βρεθούν για 30η φορά σε τελικό, ενώ θα δι