Στους "16" με τα... 18χρονα ο Ολυμπιακός

Την ευκαιρία στους 18χρονους Βούρο, Παπασάββα και Σάλιακα να αγωνιστούν στη ρεβάνς Κυπέλλου του Ολυμπιακού με τον Φωκικό στην Αμφισσα έδωσε ο Μίτσελ, ο οποίος μετά τη νίκη - πρόκριση (5-3) της ομάδας του στους "16" της διοργάνωσης, έχει όλο το χρόνο να την προετοιμάσει αγωνιστικά και ψυχολογικά για το ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας με τον Παναθηναϊκό.Ο Ολυμπιακός
είχε βάλει τις βάσεις πρόκρισης από το πρώτο παιχνίδι στο Καραϊσκάκη (5-1), γεγονός που εξ αρχής έδινε το δικαίωμα στον Ισπανό προπονητή να προφυλάξει αρκετούς παίκτες ενόψει του ντέρμπι της Λεωφόρου. Ο σκόρερ του ιστορικού γκολ του Φωκικού στο Καραϊσκάκη, Φράγκος, άνοιξε και το σκορ στο 8ο λεπτό του αγώνα της Αμφισσας, εκμεταλλευόμενος λάθος του Αβραάμ Παπαδόπουλου στο χώρο της μεσαίας γραμμής. Ο Ολυμπιακός όμως ήταν καταιγιστικός στην συνέχεια, πετυχαίνοντας 4 γκολ σε διάστημα 17 λεπτών! Στο 16' ο Φουστέρ ισοφάρισε σε 1-1, στο 23' ο Ολαϊτάν το 1-2, στο 25' ο Βάις το 1-3 και στο 33' ο Εντινγκά με μια καταπληκτική λόμπα, ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 1-4.Λίγο το σκορ και οι αλλαγές, λίγο το ντέρμπι, έφεραν χαλάρωση στην πλευρά των ερυθρόλευκων. Αυτό το εκμεταλλεύθηκε η άξια συγχαρητηρίων ομάδα του Φωκικού, η οποία θα έχει να λέει ότι κέρδισε τους Πρωταθλητές Ελλάδας σε... ένα ημίχρονο 2-1. Στο 51' ο Ράντι με καταπληκτικό κατέβασμα και σουτ και στο 77' ο Άλβαρεζ με "κεραυνό" έξω από την περιοχή νίκησαν τον Μέγερι, μειώνοντας σε 3-4.Το τελικό 3-5 υπέρ του Ολυμπιακού, διαμόρφωσε στο 86' με εντυπωσιακό σουτ έξω από την περιοχή ο 18χρονος Αντώνης Παπασάββας, ο οποίος το πανηγύρισε με την ψυχή του...ΦΩΚΙΚΟΣ (Κούτσης): Λαντζάνο, Πεχλιβανόπουλος, Καλαγκάνης, Πολυχρονάκης, Αλά, Σκαρίμπας (69' Ζαχαρόπουλος), Τζέκος, Θέος (77' Γεωργουσόπουλος), Άλβαρεζ (89' Κυριάκης), Ράντι, Φράγκος.ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ): Μέγερι, Σαλίνο (63' Παπάζογλου), Αβραάμ Παπαδόπουλος, Μετζανί, Βούρος, Εντινγκά (46' Παπασάββας), Γιαταμπαρέ, Φουστέρ (46' Σάλιακας), Βάις, Ολαϊτάν, Στσέποβιτς.