Στους 16 του Κυπέλλου ΟΠΑΠ προκρίθηκε ο Ολυμπιακός Βόλου, που νίκησε 1-0 τον ΟΦΗ στην Κρήτη

Στους 16 του Κυπέλλου Ελλάδος ΟΠΑΠ προκρίθηκε ο Ολυμπιακός Βόλου, που νίκησε 1-0 τον ΟΦΗ στην Κρήτη. Το γκολ για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο ένατο λεπτό της παράτασης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κώστα Καπετάνου, που πάγωσε το κατάμεστο Γεντί Κουλέ.

Δοκάρι στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο ΟΦΗ, που έχασε την ευκαιρία να πάρει την πρόκριση στην κανονική διάρκεια. Εντονες αποδοκιμασίες κατά του Αχιλλέα Μπέου από τους φίλους των γηπεδούχων, κατά την είσοδό του στο γήπεδο και υπό την ισχυρή περιφρούρηση της αστυνομίας.

Ανώτερος ο Ολυμπιακός ΒόλουΠρώτοι κοντά στο γκολ έφτασαν οι φιλοξενούμενοι, στο έβδομο κιόλας λεπτό μετά την ατομική ενέργεια του Κώστα Καπετάνου και το σουτ με το αριστερό μέσα από την περιοχή, που έφυγε άουτ. Εννιά λεπτά αργότερα, ο Φρατζιπάνε σούταρε συνατά αλλά ο Βεζυρίδης έπεσε και μπλόκαρε, ενώ ο ίδιος παίκτης είδε τη μπάλα να φεύγει μόλις άουτ στο 31`, σε νέο σουτ που επιχείρησε. Οι γηπεδούχοι απείλησαν μόνο μία φορά στο πρώτο μέρος, όταν