Στους 7 βαθμούς αύξησε τη διαφορά της η Μπορούσια Ντόρτμουντ, 2-0 το Αμβούργο

Αήττητη για 11η συνεχόμενη αγωνιστική στη φετινή Bundesliga παρέμεινε η Μπορούσια Ντόρτμουντ, η οποία επικράτησε με 2-0 του Αμβούργου εντός έδρας και διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας, αυξάνοντας στους 7 βαθμούς τη διαφορά της από τους διώκτες της. Το πρώτο ημίχρονο δεν έκρυβε ιδιαίτερες συγκινήσεις, με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν στροφές στο τελευταίο... 5λεπτο και να χάνουν μία καλή ευκαιρία σε σουτ του Γκέτσε πάνω στην κίνηση στο 40`.Στην επανάληψη η Μπορούσια μπήκε αποφασισμένη να πάρει το τρίποντο
που θα της επέτρεπε να αυξήσει στους 7 βαθμούς τη διαφορά της από τους διώκτες της και τελικά κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 49`, όταν Μπέντερ και Πίστσεκ συνδυάστηκαν υποδειγματικά βγάζοντας την πάσα στον Καγκάβα, ο οποίος έκανε το σουτ, η μπάλα βρήκε και στον Βέστερμαν και κατέληξε στα δίχτυα.Το Αμβούργο προσπάθησε να απαντήσει, αλλά δεν τα κατάφερε, με τους γηπεδούχους να είναι ιδιαίτερα επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις και τελικά να σφραγίζουν τη νίκη τους με το γκολ του Μπάρ