Συλλέκτης "χρυσού" ο Μαρτασίδης

Με τα δύο νέα χρυσά μετάλλια που κατέκτησε στο Ισραήλ, στην κατηγορία ζετέ και στο σύνολο της κατηγορίας των 77κ, ο Αντώνης Μαρτασίδης έφθασε συνολικά τα πέντε στο θεσμό του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος εφήβων. Τρία από αυτά μάλιστα είναι χρυσά.Το 2010 κέρδισε το χρυσό μετάλλιο, στην ίδια διοργάνωση στη Λεμεσό της Κύπρου, με 182κ ζετέ και το ασημένιο στο σύνολο με 327κ.Το 2011 κέρδισε στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα εφήβων στο Βουκουρέστι το χάλκινο μετάλλιο
στο ζετέ με 182κ.Στο Ισραήλ επικράτησε με χρυσά μετάλλια στο ζετέ με νέο πανελλήνιο ρεκόρ 190κ και στο σύνολο με 336κ.Το πανελλήνιο ρεκόρ 190κ στη κίνηση του ζετέ είναι πολύ αξιόλογη επίδοση για την ηλικία του Έλληνα πρωταθλητή. Στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου, στην κατηγορία 77κ θα του χάριζε τη κατάταξη στην 5η θέση της συγκεκριμένης κίνησης με τη τρίτη θέση να τοποθετείται μόλις δύο κιλά περισσότερα.«Μου βγαίνει τώρα η κούραση αλλά αξίζει τον κόπο. Η χαρά μου είναι μεγάλη όπως και των προπονητών μου. Ο αγώνας ήταν δύσκολος με σκληρό συναγωνισμό, αλλά η επιθυμία μου και η θέληση για διάκριση ήταν πολύ υψηλή μέσα στη καρδιά μου» είπε ο 20χρονος Αντώνης Μαρτασίδης του Ηρακλή Καβάλας που γεννήθηκε στις 14 Ιουνίου 1992 στην Καβάλα.Η ελληνική άρση βαρών έφθασε πλέον στατιστικά στο θεσμό του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος εφήβων τα 57 μετάλλια στην ιστορία της.Διατηρεί μάλιστα απόλυτη ισορροπία. 19 χρυσά, 19 ασημένια, 19 χάλκινα, 57 μετάλλια σύνολο.Θυμίζουμε ότι τα πρώτα μετάλλια στο θεσμό, τρία χάλκινα, χάρισε στην Ελλάδα ο Γιάννης Κατσαϊδώνης το 1977.Η στροφή εδώ και τουλάχιστον τέσσερα χρόνια της ελληνικής ομοσπονδίας άρσης βαρών στην περιφέρεια, η υλοποίηση δηλαδή της απόφασης για αποκέντρωση του αθλήματος αρχίζει και αποδίδει καρπούς, γεγονός απόλυτα ενθαρρυντικό για το μέλλον του αθλήματος μας με την τεράστια ιστορία.Σωματεία, προπονητές, διοίκηση, παράγοντες των συλλόγων έχουν αρχίσει και δημιουργούν στέρεες βάσεις για τη νέα γενιά αθλητών και αθλητριών.Η διοργάνωση ωστόσο στο Ειλάτ του Ισραήλ συνεχίζεται.Την Παρασκευή αγωνίζεται στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κάτω των 23 ετών ο Θεόδωρος Ιακωβίδης (α΄ γκρουπ) στα 85κ και μεθαύριο Σάββατο στις 8.30 το πρωί, ο Στάθης Στρουμπής στο β΄ γκρουπ της κατηγορίας 105κ του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος εφήβων.