Συνέχισαν με νίκες Απόλλωνας και Ολυμπιακός Βόλου

18:04 7/4/2013 - Πηγή: Sport.gr
Ενα γκολ του Μανιά ήταν αρκετό στον Απόλλωνα να πανηγυρίσει μια ακόμη νίκη, αυτή τη φορά επί του Βύζαντα Μεγάρων, με την "Ελαφρά Ταξιαρχία" να οδηγεί την κούρσα της Football League. Εντός έδρας νίκες με 2-0 για τον Ολυμπιακό Βόλου επί του Εθνικού Γαζώρου και για τον Παναιτωλικό επί της Δόξας Δράμας. Ηττα
σοκ του Ηρακλή στο Καυτανζόγλειο από την Καλλονή, σημαντικό διπλό για Παναχαϊκή και Θρασύβουλο.Ενα τέρμα αρκούσε στον Απόλλωνα για να ξεπεράσει άνετα το εμπόδιο του Βύζαντα Μεγάρων στη Ριζούπολη με 1-0 και να διατηρηθεί στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Η Ελαφρά Ταξιαρχία άνοιξε το σκορ μόλις στο 6’ με σουτ του Μανιά εντός περιοχής έπειτα από πάσα του Φαρινόλα και διατήρησε το προβάδισμα της μέχρι το φινάλε δίχως να απειληθεί ιδιαίτερα από την ομάδα του Θανάση Σταματόπουλου, ο οποίος καθόταν στον πάγκο των φιλοξενούμενων ως υπηρεσιακός τεχνικός.Επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό Βόλου, ο οποίος αξιοποιώντας την έδρα του και χωρίς να αμφισβητηθεί η ανωτερότητά του από τον αντίπαλο, νίκησε με 2-0 τον Εθνικό Γαζώρου στο Πανθεσσαλικό, φτάνοντας τους 55 βαθμούς και παραμένοντας στην πρώτη προνομιούχο τριάδα που οδηγεί απευθείας στη Σούπερ Λιγκ. Τα τέρματα των «ερυθρολεύκων» σημείωσαν οι Μάριο Μπρέσκα στο 20' και ο Θανάσης Πινδώνης στο 84'.Ο Παναιτωλικός έσπασε την κακή παράδοση που τον... κυνηγούσε στα παιχνίδια με την Δόξα Δράμας και πέτυχε μια εύκολη νίκη με 2-0 επί των μαυραετών. Τα καναρινιά ήταν πολύ καλύτερα σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού και το γρήγορο γκολ του Μπόγιοβιτς (στο 23 δευτερόλεπτο) έκανε την συγκεκριμένη αναμέτρηση πιο εύκολη. Το δεύτερο γκολ ήρθε στο 55ο λεπτό με ιδανικό πλασέ του Σίσιτς.Πολύ μακριά από τον καλό του εαυτό ή έστω αυτόν που εμφάνισε στα δύο τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια, ο Ηρακλής σπατάλησε μία ακόμη σπουδαία ευκαιρία να παραμείνει κοντά στις πρώτες θέσεις τους βαθμολογίας, καθώς ηττήθηκε με 1-0 από την Καλλονή στην έδρα του, η οποία θυμίζει πλέον...ενέδρα. Το γκολ για τους νησιώτες πέτυχε στο 33' ο Μανούσος, ενώ ο Γηραιός έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 47' για να ισοφαρίσει, με τον Ουκάρ να στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και τον Κιρόφσκι σε εξαιρετική θέση να μην μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα!Το 2ο διπλό της στην φετινή Football League σημείωσε η Παναχαϊκή στα Γιαννιτσά και πήρε μεγάλη βαθμολογική ανάσα... Το χρυσό γκολ για τους Πατρινούς πέτυχε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Βάντερσον με... βολίδα έξω από την περιοχή!Αποφασιστικό βήμα για την παραμονή του έκανε ο Θρασύβουλος, συντρίβοντας εκτός έδρας την Αναγέννηση Επανομής με 5-2! Η ομάδα του Βασίλη Βούζα άνοιξε το σκορ στο 20’ με κεφαλιά-ψαράκι του Καλαμιώτη. Στο 29’ ήρθε το δεύτερο γκολ με νέα κεφαλιά του Σταυροθανασόπουλου. Η Επανομή μείωσε προσωρινά στο 38’ με τον Τοπούζη. Στο 51’ ο Θρασύβουλος έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Καλαμιώτη, αλλά το αριθμητικό μειονέκτημα δεν τον πτόησε να πετύχουν ακόμα τρία τέρματα! Στο 53’ έγινε το 3-1 με κεφαλιά του Πάνου, στο 61’ σημειώθηκε το τέταρτο γκολ με πλασέ του Σερέπα, ενώ στο 66’ ο ίδιος παίκτης με παρόμοιο τρόπο ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 5-1! Στο 82’ οι αριθμητικές ισορροπίες αποκαταστάθηκαν στο παιχνίδι με τον Ζόσουα Σίλβα να αποβάλλεται για την Επανομή, λόγω εξύβρισης και δύο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι μείωσαν το σκορ σε 5-2 με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπαλασά.Αποτελέσματα και σκόρερ της 32ης αγωνιστικής της Football League:Παναιτωλικός-Δόξα Δράμας 2-0 (1' Μπόγιοβιτς, 55' Σίσιτς)Ηρακλής-Καλλονή 0-1 (33' Μανούσος)Ολυμπιακός Βόλου-Εθνικός Γαζώρου 2-0 (20' Μπρέσκα, 86' Πινδώνης)Πιερικός-Καβάλα 1-1 (57' Ντάνι - 17' αυτ. Ιορδανίδης)Αναγέννηση Γιαννιτσών-Παναχαϊκή 0-1 (45' Βάντερσον)Απόλλων Σμύρνης-Βύζας Μεγάρων 1-0 (9' Μανιάς)Ηρακλής Ψαχνών-Φωκικός 1-1 (72' Σεοταχούλ-20' Γουόρντεν)Αναγέννηση Επανωμής-Θρασύβουλος 2-5 (38' Τοπούζης, 84' Μπαλασάς - 21' Καλαμιώτης, 30' Σταυροθανασόπουλος, 53' Πάνος, 60', 66' Σερέπας)