Τεσσάρα τελικού για Ντόρτμουντ, με σόου Λεβαντόφκσι

Με πρωταγωνιστή τον Ρόμπερτ Λεβαντόφκσι και μετά από μία εξαιρετική εμφάνιση, η Μπορούσια Ντόρτμουντ διέλυσε με 4-1 την Ρεάλ Μαδρίτης στο Signal Iduna Park, στο πλαίσιο της ημιτελικής φάσης του Champions League και πήρε σαφέστατο προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό της 25ης Μαϊου στο Γουέμπλεϊ. Στις 30/4 ο επαναληπτικός του Santiago Bernabeu.Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά την αναμέτρηση
και μόλις στο 7'... άγγιξαν το 1-0, όταν ο Ρόις πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, βγήκε τετ α τετ με τον Λόπεθ, ο τερματοφύλακας της Ρεάλ τον νίκησε, ενώ στην συνέχεια ο Λεβαντόφκσι καθυστέρησε και κόπηκε.Η Ντόρτμουντ συνέχισε να πιέζει στον ίδιο ρυθμό και ένα λεπτό μετά κατάφερε να ανοίξει το σκορ! Μετά από σέντρα του Γκέτσε από αριστερά, ο Λεβαντόφκσι πρόλαβε τον Πέπε και με κοντινή προβολή, έκανε το 1-0 για τους γερμανούς.Μετά το 30', οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν την αναμέτρηση και ξεκίνησαν, κυρίως από αριστερά, να βγαίνουν με αξιώσεις στην επίθεση. Η ομάδα του Μουρίνιο κατάφερε στο 43', κόντρα στην ροή του αγώνα, να φτάσει στην ισοφάριση.Μετά από τραγικό λάθος του Χούμελς, ο Ιγκουαϊν έγινε κάτοχος της μπάλας, βγήκε τετ α τετ με τον Βαϊντενφέλερ, "έσπασε" την μπάλα στον Ρονάλντο, ο οποίος σε κενό τέρμα δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει και να στείλει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια ισόπαλες, με 1-1.Καταιγιστική ήταν η ομάδα του Κλοπ στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους. Η Ντόρτμουντ είχε τον απόλυτο έλεγχο του ρυθμού, έκανε ότι ήθελε την άμυνα της Ρεάλ και μέσα σε 17 λεπτά (50'-67') πέτυχε τρία γκολ, με τον Λεβαντόφσκι να κάνει καρέ!Στο 50', ο Λεβαντόφκσι έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή, μετά από αδύναμο σουτ του Ρόις, πλάσαρε από κοντά τον Λόπεθ και έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους γηπεδούχους, με 2-1.Οι μαδριλένοι δεν μπορούσαν να ανακόψουν τον ρυθμό των γερμανών, οι οποίοι πέντε λεπτά μετά, αύξησαν το προβάδισμα τους σε 3-1! Μετά από κακό σουτ του Σμέλτσερ, ο Λεβαντόφκσι έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή, απέφυγε ωραία τον Πέπε και με δυνατό σουτ, ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1 για την Ντόρτμουντ.Οι μερένχες δεν μπορούσαν να βρουν τρόπο να σταματήσουν τους γηπεδούχους, είχαν πολλά προβλήματα στην αμυντική τους λειτουργία.Τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα για τους μερένχες στο 66', όταν η Ντόρτμουντ κέρδισε πέναλτι, σε μαρκάρισμα του Αλόνσο στον Ρόις. Ο Λεβαντόφκσι ανέλαβε την εκτέλεση, ευστόχησε στο 67' και έκανε το 4-1 για την Μπορούσια, πετυχαίνοντας παράλληλα και καρέ!Στην συνέχεια, οι ισπανοί προσπάθησαν να... μαζέψουν τα κομμάτια τους και να πετύχουν ένα γκολ, που θα βελτίωνε τις πιθανότητες τους για πρόκριση στον επαναληπτικό του Μπερναμπέου.Παρά τις αλλαγές του Μουρίνιο, η εικόνα της Ρεάλ δεν βελτιώθηκε ιδιαίτερα στην συνέχεια, με τους γηπεδούχους να διατηρούν χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα το προβάδισμα τους.Ωστόσο, η τελευταία καλή φάση του αγώνα άνηκε στους μερένχες. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κακά, η μπάλα έφτασε στον Βαράν, αλλά το σουτ του γάλλου μέσα από την περιοχή πέρασε ελάχιστα άουτ.Ετσι, η Μπορούσια Ντόρτμουντ επικράτησε με το επιβλητικό 4-1 της Ρεάλ Μαδρίτης και πλέον έχει μεγάλο προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης.Το φίλμ του αγώνα: