Θεία Δίκη στην Βεστφαλία, πρόκριση με άγχος για την Ρεάλ

Τελικά υπάρχει Θεός! Η καλύτερη Ντόρτμουντ που βρέθηκε μέχρι το 91' εκτός ημιτελικών, πέτυχε δύο γκολ στις καθυστερήσεις έκανε την μεγάλη ανατροπή (3-2) επί της Μάλαγα και πήρε δίκαια το εισιτήριο για τους "4" του Champions League. Τα... χρειάστηκε η Ρεάλ Μαδρίτης, που αν και προηγήθηκε στο Αλί Σάμι Γεν με τον Ρονάλντο, είδε την Γαλατά να σκοράρει 4 φορές (το ένα ακυρώθηκε
ως οφσάιντ...) στο δεύτερο μέρος και να την... αγχώνει! Τελικά η ήττα με 3-2 ήταν γλυκιά για τους Μαδριλένους, με τον Ρονάλντο να σκοράρει στις καθυστερήσεις.Ντόρτμουντ-Μάλαγα 3-2Η Μάλαγα πάγωσε το Βεστφάλεν στο 25ο λεπτό, με τον Χοκίν να σκοράρει με ωραίο συρτό σουτ δίνοντας το προβάδισμα για τη νίκη και την πρόκριση, αφού το πρώτο ματς είχε λήξει 0-0 στην Ισπανία.Ωστόσο, η Ντόρτμουντ απάντησε πριν βγει το ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 40ό λεπτό, όταν μετά από εξαιρετική ασίστ του Ρόις με τακουνάκι, ο Λεβαντόβσκι απέφυγε τον Καμπαγιέρο και ισοφάρισε σε κενή εστία. Με την έναρξη του β' μέρους, η Μάλαγα έχασε τεράστια ευκαιρία στο 48', με τον Χοακίν από κοντά να πιάνει την κεφαλιά και τον Βάιντενφελερ να αποκρούει ενστικτωδώς σε κόρνερ.Από κει και πέρα η πρωταθλήτρια Γερμανίας ανέλαβε τα ηνία του αγώνα και έψαξε για το γκολ που θα της έδινε την πρόκριση. Στο 76' και στο 79' έχασε τεράστιες ευκαιρίες με τον Καμπαγιέρο να κρατάει όρθια την Μάλαγα.Συγκεκριμένα, αρχικά σε προβολή του Ρόις ο γκολκίπερ της ισπανικής ομάδας απέκρουσε σωτήρια με το πόδι και τρία λεπτά αργότερα σε πλασέ του Γκέτσε, που στο πρώτο παιχνίδι ήταν ο μοιραίος παίκτης των Βεστφαλών, και πάλι απέκρουσε με το πόδι κρατώντας το 1-1 για τη Μάλαγα!Κόντρα στην ροή του αγώνα, η ομάδα του Πελεγκρίνι έκανε το 1-2 στο 82' και αγκάλιασε το εισιτήριο για την τετράδα. Συγκεκριμένα, μετά από αντεπίθεση, ο Μπαπτίστα έκανε το γύρισμα και ο νεοεισελθών Ελιζέου σκόραρε σε κενή εστία, αλλά από θέση οφσάιντ.Ενα αποτέλεσμα πέρα για πέρα άδικο, σύμφωνα με την εικόνα του αγώνα με την Ντόρτμουντ, ωστόσο να μην τα παρατάει και στο φινάλε να δικαιώνεται. Αρχικά στο 92' με τον Ρόις, που μετά από φάση διαρκείας ισοφάρισε σε 2-2 με κοντινή προβολή και ένα λεπτό αργότερα, ύστερα από... αναμπουμπούλα στην περιοχή της Μάλαγα, η μπάλα κατέληξε στον Σαντάνα που σε κενή εστία έκανε το 3-2 ολοκληρώνοντας την επική ανατροπή και οδηγώντας σε πρόκριση-θρίαμβο τους Γερμανούς. Πάντως στο ξεκίνημα της φάσης υπήρχε οφσάιντ, αλλά τέτοιες ώρες τέτοια λόγια...ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ (Κλοπ): : Βάιντενφελερ, Σούμποτιτς, Σμέλτσερ, Πίστσεκ, Σαντάνα, Μπέντερ (72' Σαχίν), Γκιντογάν (86' Χούμελς), Γκέτσε, Ρόις, Μπλαστσικόφσι (72' Σίμπερ) , Λεβαντόφσκι.ΜΑΛΑΓΑ (Πελεγκρίνι): Καμπαγέρο, Γκάμεθ, Ντεμικέλις, Σ. Σάντσεθ, Αντούνες, Καμάτσο, Χοακίν (87' Πορτίγιο), Τουλαλάν, Ντούντα (74' Ελισέου), Ισκο, Ζούλιο Μπαπτίστα (83' Σάντα Κρουζ).Γαλατάσαραϊ-Ρεάλ Μαδρίτης 3-2Η Ρεάλ μπήκε με τη... φόρα από το 3-0 του πρώτου αγώνα στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου και με γκολ του Ρονάλντο στο 8ο λεπτό έδειξε πως θα κάνει υγιεινό περίπατο στο Αλί Σάμι Γεν, κλειδώνοντας μια και καλή την πρόκριση στα ημιτελικά.Ωστόσο, οι Τούρκοι δεν το έβαλαν κάτω και μπαίνοντας αφιονισμένοι στο δεύτερο ημίχρονο λίγο έλειψε να φέρουν τα πάνω-κάτω! Η "Τσιμπ Μπομ", λοιπόν, στο 57' ισοφάρισε με τον Εμπουε και σκοράροντας ακόμη δύο τέρματα σε διάστημα 2 λεπτών (71', 72') με τον Σνάιντερ και τον Ντρογκμπά άρχισε να... αγχώνει τους Μαδριλένους. Μάλιστα, στο 80' ο Μουρίνιο και οι παίκτες του παραλίγο να αντικρίσουν το μεγαλύτερο εφιάλτη της καριέρας τους, όταν ο Ντρογκμπά σκόραρε για τέταρτη φορά αλλά ήταν σε θέση οφσάιντ και το τέρμα δεν μέτρησε.Ετσι, στις καθυστερήσεις ο Ρονάλντο σκοράροντας για δεύτερη φορά στο ματς και φτάνοντας τα 11 γκολ στην φετινή διοργάνωση μείωσε σε 3-2 για την Ρεάλ κάνοντας γλυκιά την ήττα στην Τουρκία, αφού πήραν την πρόκριση στους ημιτελικούς.Να σημειωθεί ότι ο Αρμπελόα στο 90ό λεπτό αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ (Τερίμ): Μουσλέρα, Εμπουέ (80' Ελμάντερ), Γκιοκχάν Ζαν, Σεμίν Καγιά, Ριέρα, Αλτιντοπ (46' Αμραμπατ), Σελτσούκ Ινάν, Σνάιντερ, Ουμούτ Μπουλούτ (63' Σάμπρι), Ντρογκμπά.ΡΕΑΛ (Μουρίνιο): Ντιέγκο Λόπεθ, Εσιέν (30' Αρμπελόα), Πέπε, Βαράν, Φάμπιο Κοεντράο, Κεντίρα, Μόντριτς, Ντι Μαρία, Εζίλ (81' Ραούλ Αλμπιόλ), Ρονάλντο, Ιγκουαΐν (73' Μπενζεμά).