Θετική η πρόβα τζενεράλε για τον Βόλο

22:57 6/7/2011 - Πηγή: Sport.gr
Με θετικό πρόσιμο ολοκληρώθηκε και το δεύτερο φιλικό τεστ του Ολυμπιακού Βόλου, που νίκησε με 2-1 την Λοκομοτίβ Πλόβντιβ και το οποίο αποτέλεσε πρόβα τζενεράλε ενόψει του πρώτου αγώνα με την Ραντ Βελιγραδίου για τα προκριματικά του Europa League. Οι ερυθρόλευκοι της Μαγνησίας, μπροστά σε 4.500 φιλάθλους τους επικράτησαν με 2-1 της βουλγαρικής ομάδας έχοντας ως σκόρερ
τον Ακόστα, ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 7' με σουτ έπειτα από παράλληλη σέντρα τουτ Μάρτιν και διπλασίασε τα τέρματά του στο 50' και πάλι με σουτ. Η Λοκομοτίβ μείωσαν στο 57ο λεπτό με τον Τοντόροφ.Μετά το τέλος του αγώνα, ο τεχνικός του Ολυμπιακού Βόλου Χαβιέρ Γράθια δήλωσε: "Παίξαμε καλά, αλλά είναι γεγονός ότι τα πόδια των παικτών μου είναι βαριά. Είμαι σίγουρος ότι στον αγώνα με τη Ραντ θα εμφανιστούμε πιο φρέσκοι".ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Ρόκα (46' Γιακούποβιτς), Σέλεσι (Ομπέρτ), Σανκαρέ (68' Ντολεζάι), Τομάς, Ρόκας (83' Ζαραδούκας), Μητρόπουλος (46' Κάσκιο), Αλβάρεζ, Μπρέσκα (68' Αναστασίου), Ακόστα (83' Νάκας), Μόνχε, Μαρτίν (68' Σολάκης)ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ: Σερεμέτ, Ροντρίγκεζ, Γκεοργκίεφ, Κρατσούνοφ, Καβντάνσκι, Ζλατίνσκι, Βιτάνοφ, Γούκιτς, Σερζίνιο, Ζάχορα, Λαζάροφ και στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν οι Τοντόρφ, Κότσεφ, Ριμπάρσκι.