Θορν και... τέζα ο Κολοσσός!

Παιχνίδι με ανατροπές έγινε στο Περιστέρι, με την... μπίλια να κάθεται τελικά στους γηπεδούχους, οι οποίοι ανέτρεψαν διαφορά δέκα πόντων και νίκησαν τον Κολοσσό στην παράταση με 91-89, χάρη σε τρίποντο του Θορν στα τελευταία δευτερόλεπτα.Ο Κολοσσός είχε τα ηνία του αγώνα σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο και μάλιστα χάρη στην καλή εμφάνιση του Καλαμπόκη πήρε προβάδισμα 10 πόντων (34-44, 20`).Οι γηπεδούχοι, όμως, αντέδρασαν στην τρίτη περίοδο και με επί μέρους σκορ 28-18 κατάφεραν να ισοφαρίσουν το παιχνίδι και να δώσουν χαρακτήρα ντέρμπι στην τελευταία περίοδο (62-62, 30`).Ο Κολοσσός ξεκίνησε καλύτερα στο τελευταίο δεκάλεπτο και έδειχνε να φέρνει το ματς στα μέτρα του, ωστόσο, το Περιστέρι δεν το έβαλε κάτω και 30 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε ισοφάρισε 78-78 με τον Κομποδιέτα.Στη συνέχεια Χάτεν και Θορν έχασαν την ευκαιρία να δώσουν τη νίκη στην ομάδα τους και οδηγηθήκαμε στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης.Εκεί, έγινε μεγάλη μάχη, με τις δύο ομάδες να βαδίζουν πόντο - πόντο. Ο παίκτης που έκρινε τελικά την αναμέτρηση ήταν ο Θορν, ο οποίος με τρίποντο έκανε το 91-89. Στη συνέχεια ο Καλαμπόκης προσπάθησε να στείλει το ματς σε δεύτερη παράταση, αλλά δεν τα κατάφερε και οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν μία σπουδαία νίκη.