Θρίαμβος για τους έφηβους

Ολα τα λεφτά στην φαινομενικά εύκολη επικράτηση ήταν όμως η επική ανατροπή που πέτυχαν οι διεθνείς μας στο δεύτερο σετ, που έμοιαζε χαμένο εξαρχής. Βέβαια, αξίζει να σημειωθεί ότι οι παίκτες του Μάκη Δημητριάδη ξεκίνησαν προηγούμενοι με 2-0, έχοντας την φόρα του πρώτου σετ αλλά και... της μουσικής του «My number one» της Έλενας Παπαρίζου που είχαν βάλει οι διοργανωτές στο διάλειμμα. Ωστόσο, αμέσως μετά δέχτηκαν ένα σερί 0-6 που τους έβαλε πίσω στο σκορ με 2-6 και 4-8. Στη συνέχεια
οι σκανδιναβοί συντήρησαν την διαφορά και με ένα ακόμα 0-4, έφτασαν στο σημείο να προηγηθούν ακόμα και με δέκα πόντους διαφορά: 8-18. Σε εκείνο το σημείο όλα έδειχναν να πηγαίνουν άσχημα για την ελληνική ομάδα, που ωστόσο ανέβασε απόδοση και χάρη κυρίως στο μπλοκ αλλά και σε ορισμένες εντυπωσιακές άμυνες , με παράλληλο ρίσκο στο σερβίς, άρχισε να ροκανίζει την διαφορά: αρχικά σε 12-18 και μετά σε 16-20. Οι φινλανδοί βρήκαν προσωρινά λύσεις για το 16-22 και 18-23, αλλά κάπου εκεί οι έλληνες διεθνείς έκαναν το τέλειο παιχνίδι και με ένα απίστευτο σερί 5-0 κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 23-23! Μετά από τέτοια ανατροπή, το σετ δεν χάνονταν και παρόλο που οι σκανδιναβοί είχαν την ευκαιρία να το πάρουν με δύο σετ μπολ, τελικά το κέρδισαν οι έλληνες στην πρώτη ουσιαστικά φορά που πέρασαν μπροστά στο σκορ με 27-25 σε 30 λεπτά. Κορυφαίος του αγώνα για την Εθνική ήταν ο Τζιουμάκας που με 23 πόντους αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Ραφαήλ Κουμεντάκης που ήταν εξαιρετικός ιδίως στην υποδοχή. Αξίζει επίσης να σημειωθεί ότι ο Μάκης Δημητριάδης προτίμησε να ξεκινήσει με τον Δαλακούρα στην αρχική εξάδα, αφήνοντας στον πάγκο τον Κοκκινάκη. Με τη νίκη αυτή η Εθνική Ομάδα ξεπέρασε τους Φινλανδούς, φτάνοντας τους τέσσερις βαθμούς και ατενίζοντας με αισιοδοξία το μέλλον της διοργάνωσης. Το επόμενο παιχνίδι είναι προγραμματισμένο για το 7.30 το απόγευμα με το (γηπεδούχο) Μαυροβούνιο, που ωστόσο δεν έχει ξεκινήσει καλά στην διοργάνωση μετά την δεύτερη ήττα που υπέστη σήμερα από την Λευκορωσία.Διαιτητές: Ντόμπερφ, ΕύαΤα σετ: 25-17, 27-25, 25-21.Ελλάδα (Μάκης Δημητριάδης): Κουμεντάκης 8 (1 άσος, 5/19 επ., 74% υπ., 2 μπλοκ), Στίγγας 15 (9/13, 6 μπλοκ), Λιόντας 1 (1/2 επ.), Δαλακούρας 10 (9/17 επ., 50% υπ., 1 μπλοκ), Μαδούρας 5 (2/4 επ., 3 μπλοκ), Τζιουμάκας 23 (21/38 επ., 2 μπλοκ), Πρωτοψάλτης (λ., 82% υπ.), Κοκκινάκης 1 (1/4 επ., 43% υπ.), Ηλίας 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Μαυραγάνης. Φινλανδία (Πέκα Λάχτινεν): Σέπανεν 16 (1 άσος, 15/35 επ., 73% υπ.), Σίιριλα 5 (1/6 επ., 4 μπλοκ), Κούρπα 2 ( άσος, 1/4 επ.), Λεμόλα 2 (1/6 επ., 63% υπ., 1 μπλοκ), Καούρτα 5 (4/12 επ., 1 μπλοκ), Κράστινς 9 (1 άσος, 7/20, 1 μπλοκ), Κέρμινεν (λ., 81% υπ.), Κόσι, Καγιάλα, Κούλαοτς 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ).