Θρίαμβος Στόνερ στη Λαγκούνα!

Ο αναβάτης της Honda έπεσε τρίτος στην εκκίνηση, πίσω και από τον Ντάνι Πεντρόσα. Αλλά στον 3ο γύρο πέρασε τον ομόσταβλό του και στη συνέχεια βρέθηκε να κυνηγάει τον poleman Λορένθο.Υστερα από ένα παιχνίδι αναμονής κοντά στην πίσω ρόδα της Yamaha του ισπανού, ο Στόνερ βρήκε την ευκαιρία να περάσει μπροστά στην αρχή του 11ου γύρου και έκτοτε δεν κοίταξε πίσω ξανά, παίρνοντας την τέταρτη νίκη του στο φετινό MotoGP, και πρώτη μετά
το Ασεν στα τέλη του Ιουνίου.Ο Λορένθο τερμάτισε δεύτερος για να επεκτείνει την πρωτοπορία του στο πρωτάθλημα στους 23 βαθμούς, καθώς ο Πεντρόσα έμεινε στην τρίτη θέση, σε σχετικά μεγάλη απόσταση από τους δύο πρώτους.Ο Μπεν Σπιζ είχε την τέταρτη θέση μέχρι και τον 11ο γύρο, όταν έπεσε από τη Yamaha του στην κατηφόρα της Corkscrew.Η άτυχη στιγμή του αμερικανού ευνόησε τους δύο αναβάτες της Tech 3 Yamaha, οι οποίοι ανέβηκαν στις θέσεις 4 και 5, με τον Αντρέα Ντοβιτσιόζο να τερματίζει μπροστά από τον Καλ Κράτσλοου.Ο Νίκι Χέιντεν ήταν ο κορυφαίος αναβάτης της Ducati στην τελική κατάταξη, έχοντας προσπεράσει τον Στέφαν Μπραντλ της LCR Honda για την έκτη θέση με πέντε γύρους να απομένουν.Απογοητευτικός ήταν ο αγώνας για τον Βαλεντίνο Ρόσι, ο οποίος είχε μια σφοδρή πτώση με low-side στην είσοδο της Corkscrew, τη στιγμή που βρισκόταν στην όγδοη θέση. Αυτή ήταν η πρώτη φετινή εγκατάλειψη για τον ιταλό αναβάτη της Ducati, ο οποίος βγήκε πάντως αλώβητος από το ατύχημα.Ο 11ος αγώνας MotoGP της σεζόν θα γίνει στην Ιντιάπολις των ΗΠΑ σε τρεις εβδομάδες (24-26 Αυγούστου).