Θρίλερ στην Τούμπα, διπλό ο Αστέρας

Με τον Περόνε να σημειώνει δύο τέρματα και τον Ναβάρο άλλο ένα στο πρώτο 20λεπτο, η ομάδα του Σάκη Τσιώλη άλωσε την Τούμπα και παραμένει σε τροχιά πλέι οφ, πλησιάζοντας την ΑΕΚ στον βαθμό. Ο ΠΑΟΚ, που ήταν τραγικός στην αρχή της αναμέτρησης, βελτίωσε την εικόνα του και έκανε μεγάλη προσπάθεια να επιστρέψει στο ματς, αλλά η ανατροπή έμεινε στη μέση. Αθανασιάδης και Γεωργιάδης μείωσαν σε 2-3, ο Δικέφαλος άγγιξε την ισοφάριση στο 90', αλλά ο Λίνο αστόχησε από τη
βούλα του πέναλτι και η ομάδα του Μπόλονι έχασε πολύτιμο έδαφος στην προσπάθεια του να μειώσει την διαφορά από τον δεύτερο και να πλασαριστεί σε καλή θέση ενόψει πλέι οφ.Θα έτριβε τα μάτια του όποιος δεν παρακολουθούσε το ματς από την αρχή και στο 20λεπτο αντίκριζε τον φωτεινό πίνακα, που παρουσίαζε τον Αστέρα Τρίπολης να προηγείται με 3-0 στην Τούμπα. Οι παίκτες του Σάκη Τσιώλη, με απόλυτη ευστοχία, πέτυχαν τον απόλυτο αιφνιδιασμό και έριξαν στο καναβάτσο τους θεσσαλονικείς, που είχαν ένα τεράστιο κενό στο κέντρο της άμυνας, έκαναν πολλά λάθη και μεσοαμυντικά ήταν απλά τραγικοί. Ουσιαστικά η τρίτη χειρότερη επίθεση του πρωταθλήματος φόρτωσε με τρία γκολ την δεύτερη καλύτερη άμυνα σε λιγότερο από είκοσι λεπτά.Ο Περόνε στο 2' άνοιξε το σκορ μετά από ασίστ του Ναβάρο, ο οποίος με σουτ βολέ στο 10' διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Οι έκπληκτοι παίκτες του Μπόλονι προσπάθησαν να αντιδράσουν και έχασαν μεγάλη διπλή ευκαιρία στο 12' με Σαλπιγγίδη-Νιμανί, αλλά ο Περόνε στο 17' ανέβασε κι άλλο τον δείκτη του σκορ, γεμίζοντας με ακόμα περισσότερο άγχος τους γηπεδούχους. Ο Αθανασιάδης αναπτέρωσε τις ελπίδες του ΠΑΟΚ στο 31' με ωραία ενέργεια μετά από ασίστ του Γκαρσία, ενώ αν ο Νιμανί ήταν πιο προσεκτικός στην τελική προσπάθεια θα μπορούσε να έχει μειώσει κι άλλο.Ο Αστέρας άγγιξε το 4-1 με την έναρξη της επανάληψης, αλλά ο Χουανίτο σημάδεψε το δοκάρι και ο ΠΑΟΚ απάντησε άμεσα, επιστρέφοντας δυναμικά στο ματς. Σκόρερ ήταν  στο 54' ο Γεωργιάδης, που αντικατέστησε τον αρνητικό Νιμανί, με γκολ-καρμπόν αυτού, που είχε σημείωσε στο ΟΑΚΑ επί της ΑΕΚ. Η ψυχολογία πλέον είχε αλλάξει στρατόπεδο και οι θεσσαλονικείς άρχισαν να πιέζουν για να διασπάσουν την διπλή ζώνη άμυνας των αρκάδων, που είχαν πλέον κλειστεί στην περιοχή τους για να κρατήσουν το σκορ.Η αμυντική λειτουργία του Αστέρα ήταν σωστή και ο ΠΑΟΚ δυσκολευόταν να δημιουργήσει ευκαιρίες. Στο 71' ο Λίνο απείλησε, αλλά ο Μπαντής σταμάτησε εντυπωσιακά το σουτ του βραζιλιάνου, ενώ ο Μπόλονι έριξε στη μάχη και τον Παπάζογλου, θέλοντας να εκμεταλλευτεί τις καλές σέντρες είτε του Λίνο, είτε του Αποστολόπουλου. Η επιμονή του ΠΑΟΚ δικαιώθηκε κατά το ήμισυ, όταν στο 90' ο Σαλπιγγίδης κέρδισε πέναλτι από τον Πιπίνη. Ο Λίνο όμως αστόχησε και η ομάδα της Τρίπολης, που άντεξε την πίεση στις καθυστερήσεις φεύγει από την Τούμπα με τεράστιο διπλό.