Θρύλος με μέταλλο για τους "8"

21:59 8/3/2012 - Πηγή: Sport.gr
Η Μέταλιστ δεν χρειάστηκε, παρά λίγα λεπτά για να αποδείξει ότι πρόκειται για μια ομάδα... υψηλού κινδύνου. Γνωρίζοντας σπιθαμή προς σπιθαμή τον αγωνιστικό χώρο, έβαλε τον Ολυμπιακό στα καρέ του και εκμεταλλευόμενη το γεγονός ότι οι ερυθρόλευκοι δεν μπορούσαν να αλλάξουν δεύτερη μπαλιά, έκαναν παιχνίδι υπεροχής, χάρη στις εμπνεύσεις και τα τριγωνάκια της λάτιν παροικίας, που αποτελούσε τα 9/11 του αρχικού σχήματος (οι άλλοι δύο ήταν ουκρανός και σενεγαλέζος).Πέρα από κάποια σουτ του Μανιάτη, ο Ολυμπιακός
δεν μπόρεσε να κάνει το παιχνίδι του, όπως πριν μερικές εβδομάδες στη Μόσχα. Αντίθετα, οι παίκτες του Βαλβέρδε είχαν πολύ εύκολο το λάθος στο χώρο του κέντρου, γεγονός που δημιουργούσε προϋποθέσεις αντεπίθεσης για τους ουκρανούς, με ανοιχτή την ερυθρόλευκη άμυνα.Το παιχνίδι πήγε στη δύναμη και στον "πόλεμο νεύρων", που είχε ως αποτέλεσμα τον εκνευρισμό από πλευράς Ολυμπιακού και δύο ανόητες κάρτες για Αβραάμ Παπαδόπουλο και Ολοφ Μέλμπεργκ, με τον σουηδό να χάνει τη ρεβάνς.Οι πρωταθλητές Ελλάδας είχαν την τύχη να ανοίξουν το σκορ σε μια από τις λίγες καλά οργανωμένες επιθέσεις τους, με τον Μιραλάς να σεντράρει, την ουκρανική άμυνα να ολιγωρεί και με τον... ευρωσκόρερ (2 γκολ στο Europa και 2 Champions League) του, Νταβίντ Φουστέρ, να κάνει το 0-1 με βολ πλανέ α λα Μόσχας...Το γκολ αποσυντόνισε τους ουκρανούς για 10 λεπτά, αλλά στη συνέχεια ξαναβρήκαν τα πατήματά τους, χάνοντας δύο καλές ευκαιρίες σε κεφαλιές των Εντμάρ και Τάισον.Οσο περνούσε η ώρα, ο Ολυμπιακός κυκλοφορούσε καλύτερα τη μπάλα, αλλά οι Τζιμπούρ και Μιραλάς έμειναν από νωρίς από ανάσες. Οχι, όμως και η άμυνα του Ολυμπιακού, η οποία κράτησε μέχρι τέλους, παρά την πίεση - ακόμα και μετά την αποβολή του Εντμάρ στο 82' για αντιαθλητικό μαρκάρισμα στο Μανιάτη.