Τη νίκη με 3-0 πέτυχαν οι παίκτριες του Παναθηναϊκού απέναντι στο Μαρκόπουλο

Επιβεβαιώνοντας απόλυτα τον τίτλο του νταμπλούχου Ελλάδας, ο Παναθηναϊκός με συνοπτικές διαδικασίες νίκησε το Μαρκόπουλο 3-0, κάνοντας το πρώτο βήμα για πρόκριση στον τελικό του πρωταθλήματος.

Οι πράσινες χωρίς να αντιμετωπίζουν το παραμικρό πρόβλημα έφτασαν με ευκολία στην κατάκτηση των τριών σετ απέναντι στο συγκρότημα του Γιώργου Λυκούδη και πλέον θα χρειαστούν

μια ακόμα νίκη στον επαναληπτικό της Πέμπτης (22/4), για να σφραγίσουν το εισιτήριο για τον τελικό.Με ποικιλία στην επίθεση από τις Τομάσεβιτς, Τζανακάκη, Σαπαρέφσκα και Μόλναρ και πολύ καλή κάλυψη σε όλο το γήπεδο, το συγκρότημα του Τάκη Φλώρου περιόρισε πολύ τις αντιπάλους του, οι οποίες σε ελάχιστα μόνο σημεία (ειδικά στο τρίτο σετ) μπόρεσαν να βρουν ρυθμό. Με ανύπαρκτο μπλοκ, αλλά και αδυναμία στο τελείωμα των φάσεων, οι φιλοξενούμενες αναγκάστηκαν στην ήττα και πλέον κυνηγούν το θαύμα στον επαναληπτικό των Μεσογείων.

σετ διαμορφώθηκαν ως εξής: 25-18, 25-17, 25-22