"Το επικό come back του ΠΑΟ"

"Στο τέλος ενός δραματικού τελικού ο Παναθηναϊκός κέρδισε 71-70 τον Ολυμπιακό στο Ελληνικό και κατέκτησε το Κύπελλο για 13η φορά στην ιστορία. Οι πράσινοι κατέκτησαν και πάλι το Κύπελλο ύστερα από δυο χρόνια από τους κόκκινους, οι οποίοι ενώ κέρδιζαν 45-58 ηττήθηκαν χάρη στο επικό come back των πρωταθλητών Ευρώπης...Ο MVP Σαρούνας Γιασικεβίτσιους πέτυχε 10 πόντους και
είχε τρεις ασίστ. Ο Παναθηναϊκός πήρε γρήγορα το προβάδισμα και προηγήθηκε με 29-17, αλλά ο Ολυμπιακός αντέδρασε και χάρη στη σκληρή του άμυνα μείωσε τη διαφορά στο ημίχρονο, το οποίο έληξε με 38-35 υπέρ του Παναθηναϊκού", αναφέρει το ρεπορτάζ στην ιστοσελίδα της Euroleague και συνεχίζει"Οι κόκκινοι έκαναν ένα 11-0 στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, για να πάνε το σκορ στο 46-38, ενώ στη συνέχεια η διαφορά αυξήθηκε, φτάνοντας στο 58-45. Τότε οι πράσινοι έδειξαν χαρακτήρα. Ο Παναθηναϊκός έκανε πέντε διαδοχικά κλεψίματα και ανάγκασε τον αντίπαλο του σε οκτώ συνεχόμενα λάθη, παίρνοντας ξανά το προβάδισμα με 70-68. Ο Πρίντεζης ισοφάρισε αλλά ο Διαμαντίδης με μια ελεύθερη βολή έκανε το 71-70 υπέρ του Παναθηναϊκού και παρά το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός είχε την τελευταία επίθεση ο Κώστας Παπανικολάου αστόχησε.Ο Σάτο πρόσθεσε δέκα πόντους και έξι ριμπάουντ ενώ ο Διαμαντίδης είχε 9 πόντους, 7 ασσίστ και 7 κλεψίματα".