Το πάνω χέρι Αλκμααρ, Ανόβερο, Βαλένθια

00:21 9/3/2012 - Πηγή: Sport.gr
Η Βαλένθια επικράτησε στο Μεστάγια με 4-2 της Αϊντχόβεν και απέκτησε το πάνω χέρι για την πρόκριση στην προημιτελική φάση του Europa League.Εκρηκτικό ήταν το ξεκίνημα της ομάδας του Ουνάι Εμερι στην αναμέτρηση. Μόλις στο 11', ο Ρουίζ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, ενώ ένα λεπτό μετά, ο Σολδάδο διπλασίασε το προβάδισμα για τους ισπανούς.Οι ολλανδοί δεν μπορούσαν να αντιδράσουν και να κόψουν τον ρυθμό των γηπεδούχων, οι οποίοι έκλεισαν ιδανικά το πρώτο μέρος. Στο 43', ο Σολδάδο ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι
και με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, έγραψε το 3-0.Η Βαλένθια ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, έτσι όπως τελείωσε το πρώτο. Στο 56', ο Πιάτι σκόραρε και έκανε το 4-0 για τις Νυχτερίδες, οι οποίες είχαν τον απόλυτο έλεγχο του ρυθμού και του αγώνα.Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν στην συνέχεια να πετύχουν κάποιο γκολ, προκειμένου να έχουν ελπίδες ενόψει του επαναληπτικού στην Ολλανδία και τα κατάφεραν, στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα. Ο Τοϊβόνεν, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 83', μείωσε αρχικά σε 1-4, ενώ στο 90' ο Βαϊνάλντουμ μείωσε κι άλλο για την Αϊντχόβεν, διαμορφώνοντας το τελικό 2-4.Προβάδισμα για την πρόκριση στους 8 απέκτησε και η Αλκμααρ, που επικράτησε με 2-0 της Ουντινέζε στην Ολλανδία. Μετά από ένα... άσφαιρο πρώτο μέρος, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 63', με γκολ του Μάρτενς, ενώ το τελικό 2-0 πέτυχε στο 84' Φάλκενμπουργκ.Τέλος, το Ανόβερο έφυγε με την ισοπαλία με 2-2 από την Λιέγη και έχει το πάνω χέρι για την πρόκριση, ενόψει του επαναληπτικού της Γερμανίας. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 22', με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Στιντλ, αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν, μέσα σε τρία λεπτά, να πετύχουν την ανατροπή.Ο Μπούγενς ισοφάρισε αρχικά για την Σταντάρ στο 27', ενώ στο 30' Τσιτέ έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους με 2-1. Στο 56', ο Ντιούφ έφερε το ματς στα ίσια για το Ανόβερο, με το 2-2 να μένει μέχρι το τέλος του αγώνα.Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των αγώνων του πρώτου γύρου της φάσης των 16:Μέταλιστ Χάρκιβ - Ολυμπιακός 0-1 (50' Φουστέρ)Τβέντε - Σάλκε 1-0 (61' πέν. Ντε Γιόνγκ)Σπόρτινγκ Λ. - Μάντσεστερ Σ. 1-0 (51' Ξαντάο)Ατλέτικο Μαδρίτης - Μπεσίκτας 3-1 (24', 27' Σάλβιο, 37' Αντριάν - 53' Σιμάο)Μάντσεστερ Γ. - Αθλέτικ Μπιλμπάο 2-3 (22', 90'+2' πέν. Ρούνεϊ - 44' Γιορέντε, 72' Ντε Μάρκος, 89' Μουνιαϊν)Αλκμααρ - Ουντινέζε 2-0 (63' Μάρτενς, 84' Φάλκενμπουργκ)Βαλένθια - Αϊντχόβεν 4-2 (11' Ρουίζ, 12', 43' πέν. Σολδάδο, 56' Πιάτι - 83' πέν. Τοϊβόνεν, 90' Βαϊνάλντουμ)Σταντάρ Λιέγης - Ανόβερο 2-2 (27' Μπούγενς, 30' Τσιτέ - 22' πέν. Στιντλ, 56' Ντιούφ)