Το πρώτο βήμα η Αρσεναλ, την έκπληξη η Πλζεν

Ελαφρύ προβάδισμα πρόκρισης στους ομίλους του φετινού Champions League πήρε η ’ρσεναλ, η οποία επικράτησε με 1-0 της Ουντινέζε στο Λονδίνο στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τα πλέι οφ. Τον πρώτο λόγο για την πρόκριση έχει και η Λιόν που νίκησε 3-1 τη Ρουμπίν στο Ζερλάν. Την έκπληξη της ημέρας πραγματοποίησε η Πλζεν που "άλωσε" με 3-1 την Κοπεγχάγη. Ανοιχτούς λογαριασμούς άφησε τόσο το ζευγάρι Τβέντε - Μπενφίκα (2-2)
όσο και το Μπάτε Μπορίσοφ-Στουρμ Γκρατς(1-1). Στο πρώτο ματς στη μετά-Φάμπρεγκας εποχή, οι "κανονιέρηδες" υποδέχτηκαν την υπολογίσιμη Ουντινέζε στο Εμιρατς, με στόχο να πάρουν τη νίκη και ταυτόχρονα "κλείσουν τα στόματα" των επικριτών τους.Η Αρσεναλ, λοιπόν, κέρδισε χάρη σε γκολ του Θίο Γουόλκοτ από... τα αποδυτήρια. Συγκεκριμένα, στο 3ο λεπτό, ο Ράμσεϊ έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά και ο άγγλος κυνηγός - αμαρκάριστος - σκόραρε με απευθείας πλασέ.Ωστόσο, οι λονδρέζοι, παρότι είχαν την υπεροχή, θα μπορούσαν - σε δύο περιπτώσεις - να έχουν ισοφαριστεί στο πρώτο ημίχρονο. Συγκεκριμένα, στο 9` ο Ντι Νατάλε βρήκε με φάουλ το δοκάρι και στο 26` ο Σέζνι δήλωσε "παρών" σε τετ-α-τετ του Αρμέρο.Στο δεύτερο μέρος, το ματς ήταν πιο ισορροπημένο και η Ουντινέζε έχασε μοναδική ευκαιρία στο 49`, όταν ο Τζουρού παρενέβη αποκόπτοντας το σουτ του Ντι Νατάλε από θέση βολής. Ακόμη, στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Γουόλκοτ δεν μπόρεσε να διπλασιάσει τα τέρματά του καθώς το πλασέ του απέκρουσε ο Χαντάνοβιτς.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα των πλέι οφ του Champions League:Τρίτη 16/8/2011Αρσεναλ - Ουντινέσε: 1-0 (4` Γουόλκοτ)Κοπεγχάγη - Πλζεν: 1-3 (69` Οτέσεν - 52` Κόλαρ, 59` Πίλαρ, 79` Φίλο)Τβέντε - Μπενφίκα: 2-2 (6` Ντε Γιονγκ, Ρουίζ - 21` Καρντόζο, 35` Νολίτο)Λιόν - Ρουμπίν Καζάν: 3-1 (10`, 40` Γκομί, 71` Μπριάν - 3` Ντιαντούν)ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ - Στουρμ Γκρατς: 1-1 (59` Σίμιτς - 12` Γουέμπερ)Τετάρτη 17/8/201121:45GR Βίσλα Κρακοβίας - ΑΠΟΕΛ21:45GR Ντιναμό Ζάγκρεμπ - Μάλμε21:45GR Οντένσε ΜπολντΚλουμπ (OB) - Βιγιαρεάλ21:45GR Μπάγερν - Ζυρίχη21:45GR Μακάμπι Χάιφα - Γκενκ