Τους πήρε... σβάρνα ο Μπικέ!

Με κορυφαίο και σκόρερ τον θηριώδη Kαμερουνέζο κεντρικό αμυντικό Αντρέ Μπικέ Αμούγκου, που πέτυχε τα πρώτα του γκολ με την κυανοκίτρινη φανέλα, ο Παναιτωλικός επικράτησε με 2-1 του Λεβαδειακού, που είχε ισοφαρίσει προσωρινά με τον Μουλόπουλο, αλλά ολοκλήρωσε το ματς με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Κονέ στο 55ο λεπτό. Για 8ο σερί παιχνίδι έμειναν αήττητα τα "καναρίνια" που ανέβηκαν στην 4η θέση.Ο Παναιτωλικός απείλησε δύο φορές τον Λεβαδειακό στο ξεκίνημα, με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκάλο στο 2' και κεφαλιά του
Μπόγιοβιτς στο 13', που έφυγαν λίγο άουτ, προτού ανοίξει το σκορ στο 17ο λεπτό. Από εκτέλεση κόρνερ του Θεοδωρίδη, ο Μπικέ κινήθηκε σαν φορ στο κέντρο της άμυνας του Λεβαδειακού και με κοντινό πλασέ άνοιξε το σκορ για τον Παναιτωλικό μέσα σε αποθέωση από 4.000 Αγρινιώτες.Κι ενώ ο Παναιτωλικός ήταν κυρίαρχος του αγώνα, κόντρα στην ροή του ματς ο Λεβαδειακός ισοφάρισε στο 43ο λεπτό με τον Μουλόπουλο. Ο αρχηγός των Βοιωτών μπήκε από την δεξιά πλευρά κι ενώ όλοι περίμεναν σέντρα αυτός σημάδεψε από την κλειστή γωνία του Μπρακάλι ισοφαρίζοντας σε 1-1 για τον Λεβαδειακό.Οι Αγρινιώτες πήραν και πάλι κεφάλι στο σκορ με την έναρξη του β' μέρους και συγκεκριμένα στο 49' και πάλι με τον Μπικέ. Από εκτέλεση φάουλ, πάλι του Θεοδωρίδη, και άστοχη έξοδο του Πρζιρόβσκι, πάλι ο Μπικέ με κεφαλιά, αυτή τη φορά, νίκησε στον αέρα αμυντικούς και τερματοφύλακα του Λεβαδειακού κι έκανε το 2-1 σηκώνοντας στο πόδι το... κλουβί!Ο Λεβαδειακός προσπάθησε να ισοφαρίσει χάνοντας διπλή ευκαιρία στο 52' με τον Μάντζιο και τον Κονέ, ενώ στο επόμενο λεπτό αποβλήθηκε από τον πάγκο του Παναιτωλικού ο Μάκης Χάβος για έντονη διαμαρτυρία στον διαιτητή και τον τέταρτο.Κι αν αυτή η... απώλεια, ουσιαστικά δεν στοίχισε στον Παναιτωλικό, αφού ο Χάβος πήγε... ένα μέτρο πίσω από τον πάγκο στην κερκίδα, η απώλεια του Κονέ που αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη στο 55' για επικίνδυνο παίξιμο στοίχισε στον Λεβαδειακό, ο οποίος περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο στη συνέχεια.Στο 71' ο Παναιτωλικός άγγιξε το 3-1 με κεφαλιά του Μπόγιοβιτς, που απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Πρζιρόφσκι! Στο 88' αποβλήθηκε και ο βοηθός του Μάκη Χάβου, Πάρης Ζουμπούλης, επίσης για διαμαρτυρία...Παναιτωλικός: Ράφαελ, Κούσας, Καμαρά (68’ Μπελόν), Μελισσάς (46’ Γκόλιας), Θεοδωρίδης (83’ Παπουτσογιαννόπουλος), Γοδόι, Σίλβα Τζούνιορ, Γκάλο, Μπακάκης, Μπίκε, Μπόγιοβιτς.Λεβαδειακός: Πριζόφσκι, Μουλόπουλος, Ροτζέριο, Μάντζιος (77’ Βασιλείου), Σκέμπης, Μάγκας (59’ Πετράτσι), Ιωαννίδης (72’ Γιάντσης), Κονέ, Λυκογιάννης, Κάντζι.