Τρένο και στην Κρήτη, περιμένει δώρο

19:09 4/3/2012 - Πηγή: Sport.gr
Με τους Αμπντούν και Ιμπαγάσα πρωταγωνιστές, τον Χολέμπας δημιουργό και σκόρερ και τον Καζίμ να πετυχαίνει το πρώτο του ερυθρόλευκο γκολ, ο Ολυμπιακός πέρασε χωρίς απώλειες από την πάντα επικίνδυνη έδρα του ΟΦΗ. Η ομάδα του Βαλβέρδε, που με την καλύτερη ψυχολογία στρέφει την προσοχή του στη Μέταλιστ, συνεχίζει με το
πόδι πατημένο στο γκάζι μετά την ήττα στη Ξάνθη και σημείωσε την πέμπτη της διαδοχική νίκη, έχοντας σε αυτά τα ματς 11-0 γκολ. Οι γηπεδούχοι, που είχαν και ένα δοκάρι, δεν βρήκαν απαντήσεις και γνώρισαν την δεύτερη διαδοχική τους εντός έδρας ήττα, μένοντας τέσσερις βαθμούς πίσω από την πέμπτη θέση.Ο ΟΦΗ είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, αλλά ο Ολυμπιακός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος και αυτός, που τελικά βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα στο μέρος. Η ομάδα του Βαλβέρδε είχε την συντριπτική κατοχή και δέκα τελικές προσπάθειες (οι πέντε στην εστία), αναπτυσσόμενος κυρίως από αριστερά με τον ιδιαίτερα δραστήριο Αμπντούν, που είχε βοήθειες από Μιραλάς και Χολέμπας. Ο Καζίμ δεν δημιουργούσε ρήγματα από δεξιά και οι κρητικοί, που έψαχναν τις αντεπιθέσεις, είχαν κλείσει πολύ σωστά τους διαδρόμους από τον άξονα.Η κορυφαία και μοναδική φάση του ΟΦΗ προήλθε από προσπάθεια του Σίσιτς, που αστόχησε στο 6', αλλά οι ερυθρόλευκοι απάντησαν με αρκετές μικροευκαιρίες και δύο κλασσικές. Ο Βεζυρίδης ήταν σε ετοιμότητα και αποσόβησε τόσο το κοντικό σουτ του Αμπντούν στο 13', όσο και την κεφαλιά του Τοροσίδη στο 45'. Ο Ολυμπιακός όμως κατάφερε να προηγηθεί σε ιδιαίτερα κομβικό σημείο, στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, με τον Χολέμπας να βρίσκει απροετοίμαστο τον Βεζυρίδη και με εκπληκτικό σουτ από τα 25 περίπου μέτρα να τον νικάει, στέλνοντας τη μπάλα στο αριστερό παραθυράκι.Ο Βαλβέρδε στις αρχές της επανάληψης πέρασε στην κορυφή της επίθεσης τον Καζίμ και ο τούρκος τον δικαίωσε, όταν στο 56' μετά από εξαιρετική συνεργασία Χολέμπας και Αμπντούν, "καθάρισε" το ματς με το παρθενικό του ερυθρόλευκο τέρμα. Ο Ολυμπιακός ουσιαστικά εκμεταλλεύτηκε την προσπάθεια των κρητικών να βγουν πιο μπροστά, αφήνοντας κενά στην άμυνά τους. Ο ΟΦΗ προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά ο Μέγερι δεν του επέτρεψε να μπει στο ματς κάνοντας σωτήρια επέμβαση σε σουτ του Ζόρντι Λόπες στο 65' (απόκρουση-δοκάρι και κόρνερ).Ο Αναστόπουλος ανακάτεψε την τράπουλα, προσπάθησε να δώσει επιθετική πνοή στην ομάδα του, αλλά η ψυχολογία ήταν πλέον ξεκάθαρα με την πλευρά των φιλοξενουμένων, που δεν είχαν πρόβλημα να διατηρούν το προβάδισμα. Θα μπορούσαν να πετύχουν και τρίτο τέρμα, αλλά ο Βεζυρίδης στο 80' είπε όχι στον Μιραλάς, ενώ ο βέλγος είχε μία ακόμα καλή στιγμή στο 82'.  Οι ερυθρόλευκοι τελικά κράτησαν άνετα τη νίκη, ενώ ο Βαλβέρδε βρήκε την ευκαιρία να δώσει ανάσες σε Ιμπαγάσα και Μιραλάς ενόψει Μέταλιστ, την οποία αντιμετωπίζει σε λίγες μέρες για τον πρώτο αγώνα στους "16" του Europa League