Τρία πουλάκια κάθονταν... Ζεσουάλδο!

Ο Παναθηναϊκός έφτασε τις 5 ισοπαλίες σε 8 αγώνες πρωταθλήματος, βρίσκεται μόλις 3 πόντους από τη ζώνη του υποβιβασμού λίγο πριν τα ντέρμπι με ΑΕΚ, ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό μέσα στον Νοέμβριο και ο Ζεσουάλδο Φερέιρα συνεχίζει να μας δουλεύει με τα όσα λέει μετά τους αγώνες των πρασίνων...Σε ακόμη ένα παιχνίδι του Τριφυλλιού βρεθήκαμε στο ίδιο έργο θεατές. Στο "Γεντί Κουλέ" και απέναντι στον ΟΦΗ, οι πράσινοι παρουσίασαν τα ίδια... κουσούρια που έδειξαν και στα προηγούμενα ματς. Μολονότι ευτύχησαν να προηγηθούν πολύ νωρίς με τον Τοτσέ στην πρώτη τους επίσκεψη στα καρέ των Κρητικών και κατάφεραν να ξεπεράσουν μέσα σε δύο λεπτά την ισοφάριση των παικτών του Αναστόπουλου με το άμεσο γκολ-απάντηση του Μαυρία και πάλι δεν κατάφεραν να φύγουν νικητές.Τι είχες... Ζεσουάλδο μου, τι είχα πάντα... Οι πράσινοι είτε βάσει εντολών, είτε λειτουργώντας από φόβο και μη έχοντας εμπιστοσύνη στις δυνάμεις και στις δυνατότητές τους οπισθοχώρησαν αναίτια στο δεύτερο ημίχρονο δίνοντας στον ΟΦΗ το δικαίωμα να φτάσει στην ισοφάριση με το γκολ του Παπάζογλου, κι αν οι Κρήτες το πίστευαν και περισσότερο θα έφταναν και στη νίκη. Ναι, μεν οι παίκτες του Τριφυλλιού έχασαν δυο ευκαιρίες για να σκοράρουν με Σισοκό και Μαρίνο, αλλά η εικόνα τους δεν δικαιολογούσε το γεγονός ότι έψαξαν τη νίκη.Σε όλα τα παιχνίδια αυτό γίνεται. Οταν ο Παναθηναϊκός πάρει το προβάδισμα γυρνάει πίσω για να κρατήσει το σκορ και σχεδόν πάντα την πληρώνει. Το έκανε με τον Ατρόμητο στη Λιβαδειά όταν προηγήθηκε 1-0 και οπισθοχώρησε με τους Περιστεριώτες να τον τιμωρούν, ισοφαρίζοντας σε 1-1 με τον Ιγκλέσιας. Την πάτησαν με τον Αρη, όταν και πάλι μόλις πήραν κεφάλι στο σκορ 1-0 γύρισαν πίσω για να το κρατήσουν και ο Γιαννιώτας τους έριξε... ξερούς στο φινάλε κάνοντας το 1-1. Το πλήρωσαν και με τον ΟΦΗ με τον Παπάζογλου να τους τιμωρεί και να ισοφαρίζει σε 2-2. Μοναδική φορά που τα κατάφεραν ήταν στην Ξάνθη, όταν ο Καρνέζης δύο φορές στο τελευταίο 15λεπτο τους έσωσε και πέρασαν νικηφόρα με 2-1 από τα Πηγάδια.Και πάντα, μα πάντα μετά από κάθε παιχνίδι του Παναθηναϊκού ακούμε τον Φερέιρα με την δικαιολογία έτοιμη στο στόμα. Στην Κρήτη αρχικά του έφταιγε ο άνεμος που δεν άφησε την ομάδα του να παίξει ποδόσφαιρο αξιώσεων. Στην συνέχεια του έφταιγε το γεγονός ότι ο ΟΦΗ είχε πιο... έμπειρους παίκτες από τους δικούς του! Ναι, πράγματι, ο Γουναρίδης, ο Ζαχαράκης, ο Κουρδάκης, ο Λαμπρόπουλος, ο Βιτώρος, ο Περογαμβράκης και ο Μπανούσης είναι πιο... έμπειροι από τους πράσινους!Τι άλλο θα ακούσουμε από τον Πορτογάλο τεχνικό, που προφανώς μας περνάει για... Ιθαγενείς! Ο Παναθηναϊκός καθημερινά μικραίνει σαν σύλλογος, απομακρύνεται από τους στόχους του και γίνεται η χαρά του κάθε πικραμένου. Αλλά κάποιοι νομίζουν ότι όλα είναι καλά και ότι με 1-2 δικαιολογίες καθαρίζουν επειδή τους παρέχεται η στήριξη από την διοίκηση. Τα λάθη που έγιναν στην αρχή της χρονιάς και στο χτίσιμο της ομάδας συνεχίζονται και θα συνεχίζονται όσο τα "αφεντικά" δεν καταλαβαίνουν και δεν κατανοούν το ποδόσφαιρο, παρέχοντας στήριξη και αφήνοντας εν λευκώ