Τρία στα τρία και πρόκριση για την εθνική νέων

Την τρίτη της νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια πέτυχε η εθνική νέων ανδρών απέναντι στην Γεωργία (75-61) στα πλαίσια του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος της κατηγορίας, παίρνοντας το εισιτήριο για την δεύτερη φάση.Οι νεαροί διεθνείς επικράτησαν με 75-61 της Γεωργίας με πρωταγωνιστή τον Παπαπέτρου που σημείωσε 15 πόντους. Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το παιχνίδι ισορροπημένα και βρίσκονταν κοντά στο σκορ. Ομως η Γεωργία είχε βρει καλές λύσεις και πήρε το προβάδισμα για αρκετό διάστημα στο δεύτερο 10λεπτο, καθώς έφτασε και τη διαφορά στους 10 πόντους (28-38). Χαρακτηριστικό ότι οι γεωργιανοί είχαν κλείσει καλά τον
Αντετοκούνμπο που δεν μπορούσε να ευστοχήσει (0/3 σουτ και 0/3 βολές). Ομως λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου η εθνική μπόρεσε με τους Παπαπέτρου και Καραμολέγκο να μειώνουν στους 4 (37-41).Πολύ δυνατά μπήκε η εθνική ομάδα στο δεύτερο ημίχρονο και πετυχαίνοντας 3 σερί τρίποντα προηγήθηκε με 10 πόντους (60-50). Η τρίτη περίοδος έληξε με την εθνική να φτάνει στο +12 και να έχει θέσει τις βάσεις για τη νίκη. Με καλή εμφάνιση συνέχισε και στο τελευταίο 10λεπτο η εθνική που δεν έχασε το προβάδισμά της και νίκησε με 75-61.