Τριάρα για την ΑΕΚ επί του ΑΟΑΝ

Με δύο γκολ του Πόποβιτς κι ένα του Ντακόλ, η ΑΕΚ επικράτησε εύκολα με 3-0 του Αγίου Νικολάου στο ΟΑΚΑ για την 4η αγωνιστική της Football League 2. Ετσι, μετά τη γκέλα με τον ΑΟ Περιστερίου, η Ενωση επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα
και μάλιστα παρουσιάζοντας εξαιρετικό πρόσωπο, με τα γκολ να είναι το ένα καλύτερο απ' το άλλο...Με την ίδια ενδεκάδα που παρέταξε στον αγώνα Κυπέλλου την περασμένη Κυριακή, κατέβασε την ΑΕΚ ο Τραϊανός Δέλλας απέναντι στον Αγιο Νικόλαο. Η Ενωση ξεκίνησε σε παράταξη 4-2-3-1 με τους Καραγκιολίδη, Αργυρίου, Πεταυράκη, Ρόβα, Σταθάκη, Κορδέρο, Γεωργέα, Γροντή, Μπρέσεβιτς, Ντακόλ και Πόποβιτς. Η ΑΕΚ έψαξε ένα γρήγορο γκολ και είχε ευκαιρίες με τον Μπρέσεβιτς, αλλά τελικά αυτό ήρθε από τον Πόποβιτς στο 29ο λεπτό. Εκπληκτικός συνδυασμός ανάμεσα σε Κορδέρο, Μπρέσεβιτς και Πόποβιτς, που ανοίγουν άψογα την άμυνα του ΑΟΑΝ, με τον Σέρβο να βγάζει με υπέροχη πάσα τετ α τετ τον Κροάτη και αυτός με ψύχραιμο πλασέ να κάνει το 1-0.Η Ενωση συνέχισε να έχει ευκαιρίες για δεύτερο τέρμα, το οποίο ήρθε στο 60' και πάλι με τον Πόποβιτς, ο οποίος θα νικήσει τον τερματοφύλακα της κρητικής ομάδας με υπέροχη απευθείας εκτέλεση φάουλ κάνοντας το 2-0 μέσα σε αποθέωση.Ο Δικέφαλος τριπλασίασε τα τέρματά του στο 64', όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Σταθάκης θα βρει με το κεφάλι τον Ντακόλ, αυτός θα στοπάρει με το στήθος, θα πιάσει το γυριστό και θα στείλει τη μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 3-0.Ο ΑΟΑΝ είχε καλή ευκαιρία στο 81' για να μειώσει το σκορ, όταν ο Γκέκας θα περάσει τον Ρόβα και θα βγάλει την παράλληλη μπαλιά, με τον Λεπτοκαρύδη να μην προλαβαίνει προ κενής εστίας, ενώ το σουτ του επερχόμενου Καρνιάτη, θα καταλήξει άουτ!ΑΕΚ: Καραγκιολίδης, Αργυρίου, Πεταυράκης, Σταθάκης (67' Τσούπρος), Ρόβας, Γεωργέας, Κορδέρο, Γροντής (74' Παληαρούτας), Πόποβιτς, Ντακόλ και Μπρέσεβιτς (85' Τσεβάς).ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ: Μπρόκος, Πηγιάκης, Μουτάκης, Κοκολάκης, Ιασωνίδης, Χρηστάκης (74' Σταυρακάκης), Χατζιάϊ (46' Γκέκας), Φαγάς, Λεπτοκαρίδης, Κοκολάκης, Καρνιάτης.