Τριάρα και βήμα πρόκρισης η Κροατία

Στο θεωρητικά πιο εύκολο παιχνίδι του ομίλου για τις δύο ομάδες, νικήτρια βγήκε η Κροατία, κάνοντας σημαντικό βήμα πρόκρισης στα προημιτελικά του Euro 2012. Η ομάδα του Μπίλιτς χτύπησε σε κομβικά σημεία του αγώνα (στις αρχές των ημιχρόνων και στο τέλος του πρώτου) και έβαλε φρένο στις ορέξεις των πεισματάρηδων ιρλανδών, που προσωρινά είχαν ισοφαρίσει με τον Σεντ Λέτζερ. Ως εκ τούτου, η Κροατία έπιασε κορυφή, αφήνοντας πίσω της Ισπανία και Ιταλία, ενώ πλέον η Ιρλανδία θα πρέπει να πιστέψει
σε ένα θαύμα αν θέλει να φέρει τα πάνω κάτω και να προκριθεί.Στην αρχή και στο τέλος του ημιχρόνου χτύπησε η Κροατία, που αποσύρθηκε στα αποδυτήρια με προβάδισμα. Οι παίκτες του Μπίλιτς ξεκίνησαν ιδανικά και μόλις στο 3' βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα με κεφαλιά του Μάντζουκιτς, που αιφνιδίασε τον Γκίβεν. Οι ιρλανδοί δεν πτοήθηκαν και βγήκαν αμέσως στην επίθεση καταφέρνοντας να μετατρέψουν σε γκολ ένα από τα πολλά φάουλ, που κέρδισε ο Ντόιλ. Σκόρερ ήταν στο 19' ο Σεντ Λέντζερ, που τρύπωσε στην καρδιά της άμυνας και νίκησε με κοντινή κεφαλιά τον Πλετίκοσα.Από εκείνο το σημείο τα ηνία πήραν πάλι οι κροάτες, που είχαν για κινητήριους μοχλούς τους Μόντρις και Πέρισιτς και με πίεση από ψηλά έκλεβαν μπάλες, απειλώντας κυρίως με μακρινά σουτ. Ο Γκίβεν είπε "όχι" στις προσπάθειες των Πέρισιτς (23') και Μόντριτς (33'), αλλά δεν είχε απάντηση στο κοντικό πλασέ του Γέλαβιτς, που  εκμεταλλεύτηκε στραβοκλωτσιά του Γουόρντ και σε κομβικό σημείο του αγώνα έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην Κροατία με κοντινό πλασέ στο 43'.Ξεκίνημα-καρμπόν με του α' μέρους για την Κροατία στην επανάληψη, αφού στο 48' ο Μάντζουκιτς κέρδισε για δεύτερη φορά με κεφαλιά (σέντρα του Πέρισιτς) τον Γκίβεν, γράφοντας το 3-1. Το προβάδισμα των δύο τερμάτων έριξε στο καναβάτσο τους ιρλανδούς, που παρότι προσπαθούσαν έδειχναν ανήμποροι να αντιδράσουν, ενώ αντίθετα οι παίκτες του Μπίλιτς είχαν φέρει το ματς στα μέτρα τους, βγάζοντας σιγουριά στις κινήσεις τους.Οι αλλαγές του Τραπατόνι δεν βοήθησαν την Ιρλανδία και η εικόνα του αγώνα μέχρι το τέλος έμεινε απαράλλαχτη. Η Κροατία οπισθοχώρησε και έκλεισε τους διαδρόμους, μην επιτρέποντας στους ιρλανδούς, που είχαν αναλάβει την κατοχή, να μπουν εκ νέου στη διεκδίκηση του αγώνα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Ιρλανδία ανέβασε την πίεσή της και απείλησε σε δύο περιπτώσεις με τον Αντριους, χωρίς πάντως αποτέλεσμα, στο 77' ο Ράκιτιτς είχε άγγιξε το 4-1, αλλά το τελικό 3-1 δεν άλλαξε και η Κροατία έχει κάθε δικαίωμα να ελπίζει πλέον σε πρόκριση.