Τριάρα με αμυντικά κενά στο Οσλο η Εθνική

Πετυχημένο ήταν το πρώτο δείγμα μετά το Euro 2012 για την Εθνική, που πλέον έχει στρέψει την προσοχή της στα προκριματικά του Μουντιάλ της Βραζιλίας. Ο Σάντος χρησιμοποίησε 4-4-2 στο α' μέρος και 4-2-3-1 στην επανάληψη, ωστόσο οι διεθνείς ανταποκρίθηκαν και στα δύο, παρουσιάζοντας πολύ καλή εικόνα τόσο στην κυκλοφορία, όσο και στον δημιουργικό και επιθετικό τομέα. Σε αντίθεση με το παρελθόν, που η Εθνική είχε να επιδείξει εξαιρετική αμυντική λειτουργία, στη Νορβηγία παρουσίασε αρκετά κενά,
τα οποία και πλήρωσε. Τοροσίδης, Κυριάκος Παπαδόπουλος και Μήτρογλου τα γκολ για την γαλανόλευκη, αρκετά τα νέα πρόσωπα.Με αρκετά νέα πρόσωπα, συγκριτικά με το Euro, όπως οι Σπυρόπουλος, Καρνέζης, Τζιώλης και σε σχηματισμό 4-4-2 σε ευθεία παρατάχθηκε η Εθνική μας. Ο Σάντος, που θέλει να περάσει το νέο σχήμα στην ομάδα, επέλεξε Τζιόλη και Κατσουράνη για τα αμυντικά χαφ, δεξιά και αριστερά ηταν οι Μανιάτης και Φορτούνης, ενώ μπροστά οι Σαλπιγγίδης, Σαμαράς. Οι Τοροσίδης, Κυριάκος, Παπασταθόπουλος και Σπυρόπουλος αγωνίστηκαν μπροστά από τον Καρνέζη. Το πρώτο μέρος ήταν χορταστικό, με τις άμυνες να αντιμετωπίζουν αρκετά προβλήματα και να σημειώνονται τρία γκολ με αρκετές ευκαιρίες.Η γαλανόλευκη προηγήθηκε μόλις στο 11' με 2-0, χάρη σε γκολ του Τοροσίδη (ευθύνεται ο νορβηγός τερματοφύλακας) στο 7' και του Κυριάκου Παπαδόπουλου από στημένη μπάλα. Οι νορβηγοί απάντησαν στο 13' με τον Χάνγκελαντ, ωστόσο αμφότερες οι ομάδες είχαν κι άλλες ευκαιρίες για να διευρύνουν το σκορ. Σπουδαιότερη για την Εθνική μας το τετ α τετ του Φορτούνη στο 36' και για τους γηπεδούχους το δοκάρι του Αμπντελαουέ στο 37'. Η Εθνική μας παρουσίασε καλό πρόσωπο, ήταν αρκετά δραστήρια, είχε ενέργεια και έπαιξε με επιθετικούς προσανατολισμούς, ωστόσο αμυντικά παρουσίασε αρκετά κενά.Στην επανάληψη ο Σάντος μετέτρεψε το σχήμα σε 4-2-3-1, με τους Φορτούνη, Σαλπιγγίδη και Νίνη να στηρίζουν επιθετικά τον μοναδικό προωθημένο Μήτρογλου. Η Εθνική μας ήταν εντυπωσιακή και πιεστική στο πρώτο 10λεπτο της επανάληψης και αφού ο Μήτρογλου προειδοποίησε σε δύο περιπτώσεις (η πρώτη τετ α τετ), την τρίτη φορά δεν συγχώρεσε και σουτ-δυναμίτη από δύσκολη γωνία έγραψε το 3-1 στο 56'. Στη συνέχεια η Εθνική μας οπισθοχώρησε, ωστόσο δεν έλειψαν, όπως και στο α' μέρος, τα αμυντικά κενά. Ο Αμντελάουε πάντως δεν τα εκμεταλλεύτηκε και έχασε σημαντική ευκαιρία για να μειώσει.Παρότι από το 65' και μετά ο έλεγχος και ο ρυθμός του αγώνα πέρασε πάλι στα ελληνικά πόδια, η Νορβηγία βρήκε τρόπο να μειώσει με τον Ρίισε να νικάει τον Καρνέζη και να γράφει το 3-2 στο 75'. Το γκολ αυτό "έριξε" κάπως τα γαλανόλευκη απόδοση, ενώ ο Σάντος έδωσε τη δυνατότητα στους Σιόβα και Δημούτσο να ντεμπουτάρουν στην Εθνική ανδρών. Στα τελευταία λεπτά ο ρυθμός έπεσε και δεν άλλαξε το σκορ, με την Εθνική μας να ολοκληρώνει με θετικό πρόσημο το πρώτο τεστ ενόψει των προκριματικών για το Μουντιάλ.