Τρικυμία στην άμυνα, νέα ήττα για ΠΑΟΚ

Την τρίτη του διαδοχική ήττα σε ισάριθμα φιλικά παιχνίδια προετοιμασίας υπέστη ο ΠΑΟΚ, που έχασε με 2-3 από την ΤΣΣΚΑ Σόφιας στην Ολλανδία. Η ομάδα του Μπολόνι, που σίγουρα έχει να διορθώσει πολλά πράγματα, είχε ένα καλό 25λεπτο στην αρχή, όταν και προηγήθηκε και ένα ισορροπημένο διάστημα από το 65' μέχρι το τέλος. Στο μεσοδιάστημα ο ΠΑΟΚ ήταν αρνητικός με πολλά αμυντικά προβλήματα,
που έδωσε το δικαίωμα στους βούλγαρους να πετύχουν τρία τέρματα. Βιεϊρίνια και Τσουκαλάς το γκολ για τον ΠΑΟΚ. Με το κλασσικό 4-2-3-1 κατέβασε τον ΠΑΟΚ ο Μπόλονι, που αυτή τη φορά προτίμησε να ξεκινήσει με τους θεωρητικά βασικούς. Ο Μαλεζάς και Σαβίνι ήταν στο κέντρο της  άμυνας, ο Ετό δεξιά και ο Λίνο αριστερά. Αρίας και Φωτάκης ήταν τα δύο αμυντικά χαφ, ο Βιεϊρίνια σε νέο ρόλο επιτελικού χαφ, ο Ρομπέρ στην πτέρυγα αριστερά, ο Σαλπιγγίδης  δεξιά και στην κορυφή ο Αθανασιάδης.Με εξαίρεση ένα καλό σουτ του Τριφόνοφ, που εξουδετέρωσε ο Χαλκιάς, ο ΠΑΟΚ μπήκε καλά, είχε τον έλεγχο, προσπαθώντας να παίξει γρήγορα και με τη μία, κάτι που σε  αρκετές περιπτώσεις κατέφερε. Στο 10' μάλιστα και μετά από ωραία συνεργασία Σαλπιγγίδη και Ετό, ο Βιεϊρίνια σκόραρε από κοντά ανοίγοντας το σκορ.Η καλή εικόνα του Δικεφάλου διήρκεσε μέχρι το 26' όταν ο Τριφόνοφ ισοφάρισε με μονοκόμματο σουτ από κοντά. Από εκείνο το σημείο οι βούλγαροι ισορρόπησαν, βγήκαν στην  επίθεση, με τον Μπόλονι να βλέπει αρκετά κενά στην αμυντική λειτουργία. Η ΤΣΣΚΑ θα μπορούσε να πετύχει και δεύτερο γκολ, ωστόσο ο Χαλκιάς δήλωσε πάλι παρών.Υπνωτισμένος μπήκε στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ έχοντας πολλά προβλήματα στην άμυνα, τα οποία και οι βούλγαροι εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο σημειώνοντας δύο γκολ σε έξι  λεπτά. Το 2-1 έκανε ο Ντέλεφ μετά από λάθη των Χαλκιά και Μαλεζά, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 52' με ωραία λόμπα έγραψε το 3-1 υπέρ της ΤΣΣΚΑ.Λίγα λεπτά αργότερα ο Μπόλονι έκανε αλλαγές (Γκαρσία, Τσιρίλο και Σνάουτσνερ), περνώντας στην κορυφή της επίθεσης τον Σαλπιγγίδη και τον Βιεϊρίνια στα δεξιά, με τον  διεθνή έλληνα φορ να είχε μία καλή στιγμή για να μειώσει το σκορ. Οι αλλαγές του Μπόλονι συνεχίστηκαν με Παπάζογλου και Τσουκαλά, ο οποίος μάλιστα ένα λεπτό μετά την είσοδό του σκόραρε μετά από λάθος του τερματοφύλακα.Το γκολ άλλαξε την ψυχολογία και οι θεσσαλονικείς βελτιώθηκαν, αναλαμβάνοντας πάλι τα ηνία του ματς, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να απειλήσουν ουσιαστικά τον Καρατζόφ.  Την ίδια ώρα δεν έλειψαν τα λάθη στην άμυνα, τα οποία όμως δεν στοίχισαν με αποτέλεσμα το παιχνίδι να ολοκληρωθεί χωρίς να αλλάξει κάτι και τον ΠΑΟΚ να ηττάται για τρίτη φορά στα φιλικά προετοιμασίας.