Τρίποντο με ανατροπή για τη Μαγιόρκα, 2-1 τη Λεβάντε

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, η Μαγιόρκα κατάφερε να επικρατήσει με 2-1 της Λεβάντε στο ΟΝΟ Εστάντι στην αναμέτρηση που έριξε την αυλαία της 9ης αγωνιστικής της Primera Division. Οι νεοφώτιστοι παρουσιάστηκαν καλύτεροι στο πρώτο μέρος και άνοιξαν το σκορ στο 26ο λεπτό με τον Στουάνι. Δύο λεπτά νωρίτερα, όμως, ο Γκούζμαν είχε χάσει μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 1-0 για τη Μαγιόρκα, καθώς σημάδεψε το δοκάρι. Στην επανάληψη, οι νησιώτες βελτίωσαν την απόδοσή τους και πέτυχαν την ανατροπή. Στο 64` ο Περέιρα πέτυχε την ισοφάριση και έξι λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90` ο Ουεμπό, που είχε μπει ως αλλαγή στο 57`, έγραψε το τελικό 2-1.Πλέον, η Μαγιόρκα έχει 14 βαθμούς και συγκατοικεί στην 7η θέση με τις Σεβίλη και Ατλέτικο Μαδρίτης, ενώ η Λεβάντε έμεινε στην 16η θέση.Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 9ης αγωνιστικής της Primera Division:Σάββατο (30/10)Βαλένθια - Σαραγόσα: 1-1 (42` αυτ. Λανθάρο - 2` Λανθάρο)Χέρκουλες - Ρεάλ Μαδρίτης: 1-3 (3` Τρεζεγκέ - 52` Ντι Μαρία, 82`, 86` Ρονάλντο