Τρίποντο τίτλου και περιμένει την επικύρωση

20:58 1/4/2012 - Πηγή: Sport.gr
"Πάμε να το πάρουμε" έλεγαν πριν το ματς άπαντες στον Ολυμπιακό και αυτό ακριβώς έκαναν οι παίκτες του Ερνέστο Βαλβέρδε στο Αγρίνιο. Ο Παναιτωλικός καιγόταν για βαθμούς, αλλά οι ερυθρόλευκοι πήραν το πολυπόθητο τρίποντο και με πανηγυρικό τρόπο κατέκτησαν το δεύτερο διαδοχικό τους πρωτάθλημα (αρκεί φυσικά να τελεσιδηκήσει η απόφαση για το -3 του Παναθηναϊκού). Το γκολ
της νίκης σημείωσε στο 54' ο Κέβιν Μιραλάς, που έφτασε τα 19 γκολ και παραμένει φυσικά στην πρώτη θέση του πίνακα. Σε εξαιρετικά δυσμενή θέση η ομάδα του Τάκη Λεμονή, που έμεινε τρεις βαθμούς πίσω από τον Εργοτέλη και αντιμετωπίζει κατάφατσα τον υποβιβασμό αν αναλογιστούμε και το δύσκολο πρόγραμμά του.Δίχως γκολ ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος στο Αγρίνιο, με τον Ολυμπιακό να ξεκινάει καλύτερα και να χάνει ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ και τον Παναιτωλικό να ισορροπεί από τα μισά του ημιχρόνου, προσπαθώντας να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για κάποιο τέρμα με αντεπιθέσεις. Η ομάδα του Βαλβέρδε είχε δύο καλές στιγμές στο δεκάλεπτο με Μανιάτη (8') και Τοροσίδη (9΄), ενώ στο 22' βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα, αλλά το γκολ του Μανιάτη δεν μέτρηση, καθώς ο Τοροσίδης ήταν οφσάιντ.Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και απείλησαν με τον Αναστασιάδη στο 26', αλλά οι ερυθρόλευκοι με καλή αμυντική λειτουργία κρατούσαν τον Παναιτωλικό μακριά από τον Μέγερι. Θα μπορούσαν μάλιστα να αποσυρθούν στα αποδυτήρια προηγούμενοι, ωστόσο ο Τσενάμο -και με την βοήθεια του δοκαριού- στο 45' πραγματοποίησε εξαιρετική επέμβαση σε κοντινό πλασέ του Αμπντούν. Δέκα λεπτά νωρίτερα ο Ολυμπιακός είχε σκοράρει με τον Μιραλάς, ωστόσο ο βέλγος ήταν οφσάιντ.Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός μπήκε πιο αποφασιστικά και πολύ γρήγορα σημείωσε το γκολ, το οποίο ουσιαστικά τον έχρισε πρωταθλητή και μαθηματικά. Ο Μακούν έβγαλε τον Μιραλάς τετ α τετ, ο βέλγος με ψύχραιμο πλασέ νίκησε στο 54' τον Τσενάμο και με το 19ο φετινό του γκολ άνοιξε το σκορ. Τέσσερα λεπτά αργότερα η ομάδα του Βαλβέρδε άγγιξε το 2-0, αλλά ο Τσενάμο με εξαιρετική επέμβαση είπε "όχι" στον Μακούν, που σούταρε από το ύψος της περιοχής.Ο Λεμονής προσπάθησε να τονώσει επιθετικά την ομάδα του με την είσοδο των Φερνάντες και Ακαλέ, αλλά οι παίκτες του δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν κινδύνους και ο Μέγερι δεν ένιωθε πίεση. Πλησιάζοντας το τελευταίο σφύριγμα, οι ερυθρόλευκοι οπισθοχώρησαν, δίνοντας χώρο στους γηπεδούχους, που όμως δεν μπορούσαν να τον εκμεταλλευτούν. Το συγκρότημα του Βαλβέρδε τελικά κράτησε το τρίποντο και πλέον περιμένει την επικύρωση της τιμωρίας του Παναθηναϊκού για να πανηγυρίσει και μαθητικά τον τίτλο.