Τρίτος ο Κολοσσός, δύσκολα τον Ηλυσιακό

17:49 3/3/2012 - Πηγή: Sport.gr
Η ομάδα του Βασίλη Φραγκιά δυσκολεύτηκε αρκετά, αλλά έκαμψε τελικά την αντίσταση του συγκροτήματος του Κώστα Φλεβαράκη, φτάνοντας στην 14η νίκη της σε 19 αγώνες στο πρωτάθλημα, που την ανέβασε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.Λιακόπουλος, Πάνος, Χαρίσης και Χόπσον οι διακριθέντες για τους νικητές, ενώ για την ομάδα των Ιλισίων, η οποία παρά την ήττα θα παραμείνει στην όγδοη θέση, προσπάθησαν οι Ενγκουάιερ, Κοχαντάρεβιτς, Στεφάνοφ και Χατζής.Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ξεκίνησαν χωρίς ιδιαίτερη ένταση τον αγώνα και πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ μέχρι και το 6', όπου το σκορ ήταν 7-7. Από εκεί και μετά, ο Κολοσσός πάτησε γκάζι και σταδιακά πήρε κεφάλι στο σκορ τελειώνοντας το δεκάλεπτο στο +8 (20-12).Οι γηπεδούχοι συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Ηλυσιακό να δυσκολεύεται να σκοράρει. Στο 15΄μάλιστα, με τρίποντο του Λιακόπουλου η διαφορά ξεπέρασε τους 10 πόντους (28-16). Δύο λεπτά πριν από τη λήξη του ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι, με ένα σερί 6-0, μείωσαν σε 32-35, με δύο βολές του Νίκου Χατζή, σκορ που παρέμεινε ως την ολοκλήρωση του πρώτου εικοσαλέπτου.Στην επανάληψη, ο Ηλυσιακός ήταν μαχητικός και δεν άφηνε τον Κολοσσό να αυξήσει την διαφορά. Στο 25', το σκορ ήταν ισόπαλο 39-39, αλλά οι γηπεδούχοι, με οδηγό τον Λιακόπουλο, πήραν και πάλι προβάδισμα και έφτασαν ξανά στο +10 (51-41), ένα λεπτό πριν από το τέλος της περιόδου.Το τελευταίο δεκάλεπτο συνεχίστηκε με τον ίδιο ρυθμό, καθώς η διαφορά των 10 πόντων που είχε πάρει ο Κολοσσός από το τρίτο δεκάλεπτο, ήταν δύσκολο να καλυφθεί. Η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη, πάλεψε το παιχνίδι ως το τέλος, αλλά ο Κολοσσός ήταν καλύτερος στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και πήρε τελικά το ροζ φύλλο αγώνα, με το τελικό 64-48.Τα δεκάλεπτα: 20-12, 15-20, 19-12, 10-4.