Τρομοκρατικό χτύπημα από τους Βάσκους αυτονομιστές στην Γερμανία

Μεγάλο ματς έγινε στην Γερμανία, με την Αθλέτικ Μπιλμπάο να φεύγει νικήτρια με 2-3 από την έδρα της Σάλκε. Οι Βάσκοι προηγήθηκαν στο 20' με τον Γιορέντε, ο Ραούλ με δυο γκολ (22', 60') έδωσε το προβάδισμα στους Γερμανούς, όμως  ο Γιορέντε στο 73' έφερε το ματς στα ίσια (2-2) και ο Οσκαρ Ντε Μάρκο στο 81' έκανε το 2-3 και στις καθυστερήσεις οι Βάσκοι έκαναν το 2-4 με τον Μουνιαίν!Τα "Λιοντάρια" της Λισσαβόνας με γκολ των Ισμαϊλοφ στο 51' και Ινσούα στο 64'
νίκησαν με 2-1 τη Μέταλιστ, καθώς οι Ουκρανοί μείωσαν στις καθυστερήσεις με πέναλτι του Χαβιέρ.Στην Ολλανδία η Αλκμααρ προηγήθηκε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με τον Χόλμαν, με την Βαλένθια να ισοφαρίζει στο 51' με τον Μεχμέτ Τοπάλ σε 1-1. Ωστόσο, ο Μάρτενς στο 79' έκανε το 2-1 για τους Ολλανδούς.Στην Μαδρίτη, ο Φαλκάο έδωσε γρήγορα το προβάδισμα στην Ατλέτικο με γκολ στο 9ο λεπτό, με τον Ντιούφ να ισοφαρίζει για το Αννόβερο στο 38' σε 1-1. Ομως, οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με τον Σάλβιο στο 89' πήραν τη νίκη με 2-1.