Βάφτηκε μπλε στο 93' το Europa League

Με γκολ του Ιβάνοβιτς στις καθυστερήσεις η Τσέλσι κέρδισε 2-1 την Μπενφίκα και με τη νίκη της στον τελικό του Αμστερνταμ πανηγυρίζει την κατάκτηση του Europa LeagueΙστορία γράφει η Τσέλσι, καθώς έγινε η τέταρτη ομάδα, που από το βράδυ της Τετάρτης (15/5) θα έχει στην τροπαιοθήκη της όλα τα ευρωπαϊκά κύπελλα. Μετά από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη τελικό, η ομάδα του Μπενίτεθ κέρδισε 2-1 την Μπενίκα
και μία χρονιά μετά το Champions League κατακτάει και το Europa. Οι μπλε προηγήθηκαν με τον Τόρες στο 59', οι πορτογάλοι ισοφάρισαν με πέναλτι του Καρντόζο στο 68', αλλά ο Ιβάνοβιτς στο 93' κέρδισε τον Αρτούρ με ψηλοκρεματή κεφαλιά και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του Λονδίνου. Η κατάρα της Μπενφίκα δεν έσπασε και οι "αετοί" ηττήθηκαν σε έβδομο σερί ευρωπαϊκό τελικό.Μία εικοσάλεπτη κυριαρχία της Μπενφίκα, που δεν καρποφόρησε και ένα επικίνδυνο σουτ του Λάμπαρτν από πλευράς Τσέλσι συνέθεσαν το σκηνικό του α' μέρους στον μεγάλο τελικό. Οι "αετοί" μπήκαν με μεγάλο πάθος στο ματς, έκλεισαν τους "μπλε" στα καρέ τους, αλλά δεν είχαν καθαρό μυαλό στην τελική προσπάθεια, δείχνοντας να μην... πολυπιστεύουν ότι μπορούν να σκοράρουν.Ο γρήγορος ρυθμός, που επέβαλλε η Μπενφίκα δεν ήταν δυνατό να διατηρηθεί και οι λονδρέζοι μετά το 20λεπτο ισορρόπησαν την κατάσταση. Επικίνδυνες καταστάσεις στην εστία του Αρτούρ δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν και περιορίστηκαν σε ένα καλό μακρινό σουτ του Λάμπαρντ στο 38' και μία καλή προσπάθεια του Οσκαρ στο 27'. Ως αποτέλεσμα... λευκή ισοπαλία στο ημίχρονο.Ο τελικός στην επανάληψη πήρε... φωτιά. Η Μπενφίκα μπήκε πάλι δυνατά, απείλησε με τους Γκαϊτάν και Σάβιο, ενώ βρήκε δίχτυα με τον Οσκαρ στο 51', το γκολ του οποίου όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ (η φάση ήταν οριακή). Η Τσέλσι όμως ήξερε το... μονοπάτι για την αντίπαλη εστία, κάνοντας ό,τι και στον περσινό τελικό του Champions League. Στην πρώτη της ουσιαστική κλασική ευκαιρία, ο Τόρες εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας, ντρίπλαρε τον Αρτούρ και σε κενή εστία άνοιξε το σκορ στο 59'.Η Μπενφίκα όμως δεν το έβαλε κάτω, ο Ζέσους τα έπαιξε όλα για όλα και οι πορτογάλοι ισοφάρισαν εννιά λεπτά αργότερα. Ο Αζπιλικουέτα υπέπεσε σε ανόητο πέναλτι και ο Καρντόζο δεν  είχε πρόβλημα να σκοράρει από την άσπρη βούλα στο 68'. Η συνέχεια ήταν συγκλονιστική με τον Τσεχ να πραγματοποιεί εκπληκτική επέμβαση σε σουτ του Καρντόζο στο 81' και τον Λάμπαρντ στο 88' να τραντάζει το δοκάρι του Αρτούρ. Στο 93' όμως έσπασαν καρδιές με τον Ιβάνοβιτς να νικάει με κεφαλιά τον Αρτούρ, να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα και την ομάδα του στα ουράνια, αφού ης χάρισε το βαρύτιμο τρόπαιο.